„Nejsem zastáncem toho, aby se Česká televize vrátila ke způsobu financování prostřednictvím reklamy, protože to, že té reklamy nemá moc, tak ji velmi osvobozuje a umožňuje jí být opravdu nezávislou na jakémkoli koaličním tlaku," uvedl Petr Dvořák. Případné zvýšení koncesionářských poplatků nenajde podle něj podporu ve sněmovně, byť by bylo nejjednodušším řešením.
ČT je ale podle svého ředitele v „nekonkurenční pozici" vůči komerčním televizím, které si mohou do nákladů započítat daň z přidané hodnoty. Pokud by byla ve stejné pozici, umožnilo by jí to podle ředitele jednodušeji naplánovat budoucnost. „Na druhou stranu chápu, že těch 630 milionů (korun), které bychom měli letos odvést do státního rozpočtu na DPH, může ministru financí někde chybět," dodal Dvořák.
Řečníci na konferenci zdůrazňovali nezastupitelnost role veřejnoprávních médií. Podle místopředsedkyně Senátu a ČSSD Aleny Gajdůškové, která konferenci pořádala, je jejich existence jednou ze základních podmínek fungování demokratického státu. Důležité je podle ní také dodržování nezávislosti médií, jejichž činnost kontrolují rady volené sněmovnou. „Každá účelovost se dříve nebo později obrátí proti svému tvůrci," dodala.
Reagovala tak mimo jiné na vystoupení moderátorky a dosavadní zaměstnankyně ČT Daniely Drtinové, podle níž by členy rady ČT a Českého rozhlasu neměli vybírat poslanci. Členové těchto rad mohou být zvoleni opakovaně a mohou být sněmovnou odvoláni. Jsou tak na politicích závislí. Lepším modelem by podle Drtinové bylo, kdyby sněmovna členy rad pouze potvrzovala a každé odmítnutí by musela zdůvodnit, případně by rady vybírala spolu se senátem nebo prezidentem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan, čtk