S případnou proměnou Evropské unie na federaci členských zemí nesouhlasí 81 % českých občanů. V tomto směru zůstávají názory české veřejnosti dlouhodobě stabilní. STEM totiž v průzkumech nikdy nezjistil většinovou podporu federalistického uspořádání. Nejvyšší podíl byl naměřen krátce po vstupu České republiky do EU, tedy v roce 2005, kdy federalistické uspořádání EU podporovalo 36 % občanů. V průzkumech provedených ve druhém desetiletí tohoto století již míra podpory federalismu v EU mezi českými občany jen klesala.
Poněkud odlišnější názory mají lidé mladší třiceti let. V této skupině obyvatelstva je podíl lidí souhlasících s postupnou proměnou Evropské unie ve federální instituci 23 %, stejně jako u občanů s vysokoškolským vzděláním. U stoupenců ODS dokonce činí 25 %.
Podobně jasná většina občanů, konkrétně 83 %, se nedomnívá, že jednou vznikne jakýsi evropský národ. Krátce po vstupu do Evropské unie ještě téměř třetina českých občanů (31 %) vznik evropského národa předpokládala, dnes je to ale jen necelá pětina veřejnosti (17 %).
Zmíněný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 18. až 28. září 2015.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam