Klenotu, který má ve svém středu politické hnutí Starostové a nezávislí, tedy europoslanci Stanislavu Polčákovi, patří úvod pravidelného přehledu mediálních zajímavostí. „To hnutí je dost suverénní vzhledem k 5,18 procentům a 6 mandátům, kterých ve volbách do Sněmovny dosáhli, jejich sebevědomí je až udivující. Jeden z těch nejsebevědomějších – pan Polčák – vystartoval s poměrně silným kalibrem, a to s tím, že záležitost kolem Babišovy abolice bude vyřešena tím, že zasáhne příroda. Mínil tím, že zemře pan prezident Zeman. Od toho se museli distancovat někteří funkcionáři hnutí, konkrétně pánové Rakušan a Farský, že to není jejich rétorika. Domnívám se, že ale s podstatou toho sdělení by problém neměli, k tomu se nevyjádřili, to je však jen má spekulace. Myslím si, že pan Polčák přesně vyjádřil smysl dnešní doby, neúctu, absolutní aroganci, neempatii vůči druhému člověku, vůči proceduře, instituci, systému, vůči tomu, že někdo je hlava státu a můžu ho kritizovat,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Sám v minulosti dlouhá léta a soustavně kritizoval bývalého prezidenta Václava Havla. „Ale vždy jsem se snažil o to, aby kritika byla věcná, aby nikdy nesklouzla k nějakému osobnímu tónu. A také si nevzpomínám, že by někdy někdo upadl do takové ubohosti, že by řekl: ‚Hele, ten Havel má rakovinu, teď mu řezali plíci a onehdy tlusté střevo. A teď má tohle a tamto, no vždyť to ta příroda vyřeší‘. To je něco tak naprosto mimo jakékoli lidské chápání. To je mluva zvířete, to je mluva někoho, kdo vůbec nemá žádné lidské vlastnosti. A jestliže nás pan europoslanec reprezentuje v Evropském parlamentu tímto způsobem a mluví takto o hlavě státu v Bruselu a ve Štrasburku, tak se nesmíme divit, že se k nám Unie chová tak, jak se chová. I když ona se chová úplně stejně k Maďarům, k Polákům a vůbec ke všem, kteří mají na něco vlastní názor. Protože mít na něco vlastní názor je v Unii zakázáno. Tam musí být jednotný názor a neexistuje žádný vlastní názor, protože neexistuje žádný mozek,“ tvrdí mediální analytik.
Polčákův hnus nás vede do závratně odpudivých konců
Domnívá se, že v EU je mozek na přítěž, mozek je v tomto společenství handicapem. „Když máte mozek, tak vám hrozí, že začnete myslet. Proto by bylo dobré po orwellovském vzoru lidi nějakým způsobem tak trošku zbavit myšlenek, tak trošku zbavit paměti, zbavit je minulosti, abychom žili tou pěknou přítomností, kterou milujeme, kterou obdivujeme, které věříme a za kterou bojujeme. To je můj závěr nad výrazy pana Polčáka, které byly diskutovány už hodně, ale já jsem si nemohl nechat ujít příležitost se k tomu ještě vyjádřit. Když se jako poslanec Evropského parlamentu tváří, že tam není za Česko, ale za nějakou frakci lidovců, za kterou tam sedí, tak jak nás před časem poučila paní Jourová, že není eurokomisařkou za Česko, ale za rezort, který spravuje, tak k čemu ten europarlament máme, když se v něm národy rozpouštějí a mizí a vlastně je není třeba jakkoli hájit. Polčák to teď ukázal naprosto jasně,“ podotýká Petr Žantovský.
Europoslanec se podle něj určitě nepovažuje za obyčejného člověka, ale zcela jistě se vidí jako Übermensch, lepšočlověk, který může prezidenta nazývat hyenou a přát mu, aby příroda v jeho případě zasáhla způsobem, který není třeba rozebírat. „Je to hnus srovnatelný s písní pana Hutky Miloš a zubatá. Společenská situace vyhrocením té vzájemné nenávisti a rozdělování společnosti dospěla do tak závratně odporných a odpudivých konců, že nevím, kam až to ještě může jít. Pan profesor Putna, akademický funkcionář, pomalovává plakáty sobě nemilého politika docenta Robejška a píše na ně hanlivé nápisy. To dělají desetiletí kluci ve škole, že k někomu neoblíbenému napíšou, že je to blbec, nebo nakreslí schématicky prase. Ale od profesora na vysoké škole by to člověk nečekal. Kde to jsme? Kde jsme na úrovni naší společenské komunikace? Tento otazník vztahuji k Polčákovi a ke všem ostatním hyenám, které se tady vyskytují. To slovo hyena používám z jeho výrazu, protože on pravil, že prezident Zeman je vůdce smečky hyen,“ vysvětluje mediální odborník.
O trafikách se radil s duševně chorým, teď se zviditelnil víc
O Stanislavu Polčákovi jinak média moc nereferují, ale jsou i výjimky. Hospodářské noviny popsaly, jak před lety přišel k pohledávce za 7,5 milionu korun. V roce 2013 ho v souvislosti s touto kauzou začala vyšetřovat policie pro podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Na konci února 2017 informoval Český rozhlas Radiožurnál, že Polčák konzultoval nominace na důležitá místa v pražských firmách a na magistrátu s podnikatelem Michalem Redlem, mužem známým z kauz Radovana Krejčíře. Přitom zlínskému podnikateli lékaři vystavili potvrzení o vážné duševní chorobě, kvůli níž nebyl schopen chápat průběh vyšetřování a soudního řízení a státnímu zástupci nezbylo nic jiného než jeho stíhání v kauzách tunelování a daňového úniku zastavit. Teď se tedy tomuto muži, který se do Evropského parlamentu na společné kandidátce TOP 09 a STAN vždy vmáčkne se suverénně nejslabším výsledkem ze všech zvolených (čtvrtý ze čtyř v roce 2014 a třetí ze tří v roce 2019), dostalo v médiích kvůli útoku na prezidenta zatím největší pozornosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník