„Čína strašně moc staví. Polovinu HDP tvoří beton. Propojuje města, staví dálnice. Tam sednete na vlak a za dvě hodiny jste v sousedním velkém městě,“ začal hned zkraje s popisem situace. Česká televize však pustila také vyjádření ministra financí Andreje Babiše, že čínské investice v Česku „vůbec nejsou prospěšné, protože kupují soukromé firmy“. „A já s tím souhlasím,“ dodal ekonom působící mimo jiné v roli poradce ministra financí, majitele Agrofertu a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Prozatím jsou čínské investice v zemi absolutně minimální, ale věří také, že se to změní.
My jsme sice demokracie, ale nedokážeme jednat
Česká republika tak trochu zaspala na počátku nového tisíciletí. Zatímco Maďaři debatovali o nových investicích ve své zemi, Česko se tím rozhodně netrápilo. „My jsme tady v roce 2010 měli ministra zahraničí, který vyvěšoval vlajku Tibetu. Prezident Zeman to strašně moc otočil,“ podotkl Michl. Proto je to dnes tak, že v Maďarsku je třikrát více čínských investic. Říše středu podle hosta intenzivně pracuje na tom, aby obnovila tzv. Hedvábnou stezku, tedy cestu z Číny do západní Evropy, kterou by mělo proudit zboží.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp