V následném veřejném vystoupení označil Erdogan referendum za historické: „Turecko udělalo historické rozhodnutí, pokud jde o systém jeho vlády,“ prohlásil Erdogan. „Chceme, aby organizace a zahraniční země rozhodnutí našeho národa respektovaly,“ dodal. A posilněn úspěchem jedním dechem dodal, že bude hovořit s premiérem a lídry stran o obnově trestu smrti. Také o něm chce referendum.
Celý text je ZDE.
Podle tureckého premiéra Yildirima je výsledek referenda nejlepší odpovědí kurdským separatistům, zahraničním silám nepřátelským vůči Turecku a také těm, kdo stáli za loňským červencovým pokusem o puč. „Toto hlasování nemá poražených, zvítězilo Turecko, jsme jeden národ, děkuji těm, kdo hlasovali pro, i těm, kdo hlasovali proti,“ řekl Yildirim z balkonu sídla vládní strany v Ankaře shromáždění asi tří tisíc lidí.
Výsledky hlasování už ale podle serveru zpochybnila turecká opozice. Kritizovala státní volební komisi za to, že povolila sčítat i hlasy na lístcích bez razítka. „Volební komise svým rozhodnutím dovolila podvody v referendu,“ řekl místopředseda opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Bülent Tezcan novinářům v ankarském sídle strany.
Server Aktuálně.cz upozornil, že při hlasování v zahraničí zvítězili zastánci změn ústavy s větším náskokem, když se pro posílení prezidentských pravomocí vyslovilo téměř 60 procent hlasujících. V Německu je podpořilo 63 procent účastníků referenda, v Nizozemsku 70 procent.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam