Petr Pavel podle vyjádření na profilu SOSP na toto téma nehodlá odpovídat, i když byl prý opakovaně urgován. „A tak si jeho postoje ke svobodě projevu skládáme z jeho předchozích výroků v médiích. Nevyznívají moc nadějně. Zvlášť když uvážíme, že za přípravou jeho kandidatury stáli mj. – Evropské hodnoty z.s. a František Vrabel se svou firmou Semantic Vision – významní průkopníci celé té hysterie kolem honu na ‚dezinformace‘ coby odlišné názory a interpretace,“ upozornila společnost na osobu spoluzakladatele spolku Pro bezpečnou budoucnost.
Společnost poukazuje na předválečné výroky generála Pavla, z doby, kdy v Česku řádil covid. „Samozřejmě že za situace, kdy je bezpečnost vypjatá, lidé jsou v obavách z dalšího vývoje a čelí situaci, která je pro ně nová, tak jakákoli zpráva, která zkresluje situaci a vyvolává nové obavy, je mnohem nebezpečnější než v době, kdy se nic neděje. Dnes je ale situace vypjatá a stačí jedna nevhodně volená zpráva, ať už úmyslně, nebo neúmyslně, a může vyvolat i vlnu paniky, což by asi bylo to nejhorší, co by nás mohlo potkat. Takže je potřeba věnovat velkou pozornost, co se veřejném informačním prostoru děje. A pokud se tam objeví snaha o cílenou dezinformaci, tak ji postihovat mnohem razantněji než v dobách klidu a míru, protože může mít mnohem horší následky,“ uvedl tehdy Pavel. A jako „do oči bijící dezinformaci“ označil tvrzení, že za vir mohou USA a že vznikl v „tajné výrobně“ v laboratoři.
Téma boje proti dezinformacím se objevilo i v poslední volební debatě před prvním kolem na Nově. „Svoboda a bezpečnost nemohou být jedno bez druhého a vždycky se vyvažují,“ uvedl Pavel a dodal, že v roce 2005 ve Velké Británii po teroristickém útoku Britové sami volali po velkém zpřísnění bezpečnostních opatření.
„To zpřísnění nutně vedlo k omezení jejich občanských svobod. Přitom nikdo o tom nediskutoval, nevedly se žádné akademické debaty, protože všichni cítili, že v tu chvíli je to nezbytné. A když to převedu na informace, informace v dnešní době se stávají zbraní. Nejenom Rusko, i Čína, mají obrovský aparát, který vede informační válku. A i proto je důležité se proti dezinformacím bránit. Protože když to neuděláme, tak nás to může bezpečnostně ohrozit,“ srovnával dezinformace s terorismem. Argumentoval, že ve fyzickém světě také není možné vyzývat k násilí. „Je potřeba regulovat i dezinformace,“ prohlásil.
Na to, kdo stojí za generálem Pavlem, pak upozornily i ParlamentníListy.cz. Že se konkrétně jedná o lobbistu Petra Koláře, zakladatele Evropských hodnot Radka Hokovského a již zmíněného Františka Vrabela, zakladatele Semantic Visions.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas