Finanční správa překvapila. Mile. Ta Finanční správa, která je legendou mezi poskytovateli vyhýbavých anebo ideálně žádných konkrétních informací. Čím? Publikací otevřených dat, jak se naší redakci podařilo zjistit. Finanční správa je nabídne i v grafické a komentované podobě, navíc provázané s právními normami.
reklama
Co to vlastně jsou otevřená data? Podle Wikipedie jsou to „…informace a data zveřejněná na internetu, která jsou úplná, snadno dostupná, strojově čitelná, používající standardy s volně dostupnou specifikací, zpřístupněná za jasně definovaných podmínek užití dat s minimem omezení a dostupná uživatelům při vynaložení minima možných nákladů. Jedná se například o jízdní řády, příjmy států, rozpočty, databáze, seznam poskytovatelů sociálních služeb, kalendář ministra nebo měření čistoty ovzduší. Pocházejí z univerzit, nevládních organizací, soukromých firem nebo veřejné správy…“
A touto mantrou se řídí drtivá většina poskytovatelů. Nic víc, nic míň. Pro datové novináře, ajťáky a akademickou obec jistě nemalý přínos, pro laika však pouhé hromady čísel, naskládaných úhledně do řádků a sloupců, ve kterých je ovšem nemožné zorientovat se pouhým pohledem. Jasně, laik asi není úplně tím zamýšleným cílovým uživatelem, ale…
Státní správa generuje obrovské množství dat, která se dají využít pro cokoliv, od modelování trendů v komerčních odvětvích až po zjištění, kdy a odkud jede vlak. V celé té záplavě dat (pokud jsou vůbec zveřejněna) tedy nastupují mezičlánky. Třeba ajťáci, vyvíjející z rozsypaných čísel grafiku. Nebo ekonomové, sestavující a následně publikující analýzy. A také studenti, píšící za využití vyzobaných dat diplomové práce. A další a další. Ale zatím zřejmě nikdo neznázorňuje, nekomentuje a neprovazuje otevřená data tak, jako to právě nyní udělala Finanční správa.
A to je trochu škoda. Proč? Každý další mezičlánek totiž přidává obvykle do interpretace většiny složitějších dat něco dalšího. A to není vždy žádoucí. Největší cenu mají bezesporu surová data a případně komentář, který k nim dává jejich tvůrce. On zná nejlépe metodiku jejich vzniku a zajisté umí nejlépe popsat jejich význam. Jeho interpretace je prosta domněnek. A to je přesně to, co začala dělat Finanční správa. Publikuje otevřená data ve standardních formátech. Zároveň je překlápí do trendového vizuálu, který je přehledný. V rámci vizuálu data komentuje a vytváří provazby s příslušnými zákony. Na první pohled lze tedy poznat, jaká data poskytovatel prezentuje, v jakém detailu a na základě jakých právních norem jsou data generována. A nakonec, vizualizovaná data jsou navázána v logické struktuře tak, aby se v nich mohl zorientovat i skutečný laik.
Nezbývá než doufat, že tento trend nadějné otevřenosti Finanční správě vydrží. A že se přidají i ostatní státní organizace. Třeba se pak jednoho dne naplní neočekávané - že státní správa bude pro občana více přínosem, nežli přítěží.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Nemyslíte, že je zvláštní, že v případě, že jde o někoho z opozice, konkrétně teď myslím vás nebo Babiše, tak policie začíná jednat vždy před volbami, kdy se rozpoutává celá kauza? A máte dojem, že se tu měří všem stejně?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.