Finský ministr zahraničí Pekka Haavisto dnes v Bruselu odevzdal americkému ministru zahraničí Antony Blinkenovi podepsaný přístupový dokument, čímž se Finsko oficiálně stalo členem NATO. Finsko, které má 1 300 km dlouhou hranici s Ruskem, podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga posílí obranyschopnost NATO a na oplátku zvýší svou bezpečnost.
Spolu s Finskem žádá o vstup do Aliance také Švédsko, jehož vstup ale zatím odmítají ratifikovat Maďarsko a Turecko. Finský prezident Sauli Niinistö podle informací CNN Prima NEWS během dneška prohlásil, že Finsko bude po svém vstupu do NATO pokračovat v úsilí o co nejrychlejší připojení Švédska k Alianci.
Také britský premiér Rishi Sunak po připojení Finska apeloval na všechny členy Severoatlantické aliance, aby přijetí Švédska schválili. A podobně se vyjádřil i premiér Petr Fiala, který také pogratuloval Finsku k historické chvíli.
„Gratuluji Finsku ke vstupu do Severoatlantické aliance, pro kterou bude velkou posilou. Je to historická chvíle pro Evropu a pro její bezpečnost. Doufám, že Maďarsko a Turecko ratifikují vstup Švédska a to se také brzy stane členem NATO,“ uvedl Fiala na Twitteru.
Gratuluji Finsku ke vstupu do Severoatlantické aliance, pro kterou bude velkou posilou. Je to historická chvíle pro Evropu a pro její bezpečnost.
— Petr Fiala (@P_Fiala) April 4, 2023
Doufám, že Maďarsko a Turecko ratifikují vstup Švédska a to se také brzy stane členem NATO. pic.twitter.com/LZWUyGyJp4
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) přímo v Bruselu prohlásil, že ruská agrese na Ukrajině skandinávským zemím ukázala, že bezpečí již neleží v neutralitě. „Plně rozumím Finsku, které má velice silnou armádu, výdaje na obranu čtyři procenta HDP, je to velmi silný spojenec,“ uvedl Lipavský.
Na přijetí nového člena se podle svých slov těší také americký prezident Joe Biden, který taktéž vyzval k urychlenému přijetí Švédska. „Dnes jsme jednotnější než kdykoli předtím,“ uvedl Biden směrem k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který zaútočil na Ukrajinu mimo jiné proto, aby se nerozšiřovalo NATO.
„Vladimir Putin dosáhl invazí na Ukrajinu pravého opaku, než zamýšlel. Chtěl zabránit rozšiřování Aliance, právě to se však v důsledku stalo,“ upozornil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma