Genderové neziskovky jsou prospěšné. Mění systém. I muži nakonec budou spokojeni, ujišťuje ženská lobbistka

04.12.2020 19:38 | Zprávy

Hostem v Radiu Z byla ředitelka organizace Aperio a lobbistka za práva českých žen Eliška Kodyšová. Genderové neziskovky jsou prý prospěšné pro všechny a mění systém. Ženy podle ní berou méně než muži. Známý černošský ekonom z USA však tvrdí něco jiného. Sólo matky musejí pracovat a zároveň vychovávat děti, a to je podle Kodyšové problém. A jak covid zatočil s psychikou Čechů?

Genderové neziskovky jsou prospěšné. Mění systém. I muži nakonec budou spokojeni, ujišťuje ženská lobbistka
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Jestliže "serou Vás Vaše děti", tohle máte podle aktivistů udělat

Co podle Kodyšové ukázala koronavirová krize o postavení a ekonomickém zajištění žen v České republice? „V podstatě, velmi stručně se dá shrnout, že ukázala, jaké jsou zde nerovnosti a nerovné příležitosti, a rozdíl je v tom, jak se díváme na muže a ženy. Byly to zejména ženy, kdo zůstávaly doma s dětmi, aby si muži mohli zachovat tu roli živitele, a v případě sólo matek se tady ukázala opravdu velká systémová znevýhodnění,“ postěžovala si feministka. Systémové znevýhodnění spočívalo podle Kodyšové v tom, že „sólo matky“ musely kromě výchovy dítěte, jeho výuky stihnout i zaměstnání.

„U žen, které mají partnera, u matek se dá očekávat, že se trochu zhorší to, jak je vnímají zaměstnavatelé, protože pokud vlastně nevíme, kdy pandemie skončí, kdy se objeví další vlna, kdy děti zase nepůjdou do školy, tak zaměstnavatelé budou ženy s dětmi vnímat jako rizikové. A u sólo matek se opravdu bojíme, že dojde k velkému propadu, což je opravdu smutné, když jde často o kvalifikované ženy, kde jediný důvod, proč nemohou vydělávat peníze, je to, že mají děti,“ nastínila Kodyšová své vidění světa.

„Je skvělé, že pandemie ukázala tu možnost pracovat z domova, že ta možnost tady je, že zaměstnavatelé po ní často sahají, není to ale něco, co může využít většina žen,“ myslí si aktivistka o problematice tzv. home office. Podle jejich výzkumu jsou totiž ženy překvapivě častěji zaměstnané v sektoru osobních služeb, který se z domova dělat nedá. Například restaurace.

Čísla, která by ukazovala, že krize zasáhla více ženy než muže, aktivistka prý zatím nemá. Podle jejího názoru jsou však v České republice nůžky zaměstnanosti žen a mužů rozevřeny více než jinde v Evropě. Tématem je pro aktivistku také rozdíl mezi platy mužů a žen. Například současná daňová reforma, která daně snižuje, podle Kodyšové rozšíří tuto platovou mezeru ještě více, protože mužům se víc přidá. Daňová reforma je podle ní problematická.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejdražší rok v mém životě. Vláda je na hov*o.“ Zdrcení Češi promluvili

12:48 „Nejdražší rok v mém životě. Vláda je na hov*o.“ Zdrcení Češi promluvili

Jak byl pro vás z hlediska životních nákladů drahý loňský rok? Co vás stálo nejvíc? Bude tento rok v…