Různé názory jsou podle generála přirozeným odrazem demokratického prostředí, ve kterém žijeme. To, že někteří politici mají kritičtější názor na naši účast v zahraničních misích, a část obyvatelstva se na to nedívá jinak, je podle něj naprosto přirozené. Je proto namístě, aby se o těchto věcech diskutovalo a našly se dobré argumenty pro podporu našich misí, míní Pavel.
Mnoho lidí a také někteří politici vidí účast české armády na zahraničních misích jako něco, o co česká armáda usiluje, sama si je plánuje a tlačí se do nich, to však podle Pavla není pravda. „Účast armády v jakémkoli nasazení je vždy důsledkem politického rozhodnutí,“ připomněl s tím, že nasazení naší armády je v kontextu s tím, že jsme členy několika uskupení. „Jsme jak členy Evropské unie, tak NATO. Tím se hlásíme jak k výhodám, které z tohoto členství plynou, tak k závazkům,“ zdůraznil.
Poté vysvětlil, v čem je smysl mise pro Českou republiku a její bezpečnost právě v Afghánistánu. „Česká republika se této mise účastní nejen jako člen NATO, ale i jako člen mezinárodní koalice. Všechny státy považují misi v Afghánistánu za nezbytnou pro to, aby se z něj poté, co byl desetiletími válek naprosto rozvrácen, stala opět fungující země,“ uvedl s tím, že nikdo neočekává, že se Afghánistán stane demokracií západního typu, ale státem, kde jsou fungují vláda a základní práva občanů.
Něco takového je podle Pavla i v zájmu České republiky z důvodu, že právě Afghánistán se stal útočištěm teroristů a extremistů z mnoha zemí světa. „Vyprodukoval i teroristy, kteří prováděli útok i v našich zemích. Konkrétně také zmíním intervenci do Afghánistánu v roce 2001, která byla důsledkem toho, že v Afghánistánu byli vycvičení teroristi, kteří pak spáchali útok na Světové obchodní centrum v New Yorku,“ připomněl.
Předseda hnutí SPD Tomio Okamura na svém Facebooku napsal: „Nesouhlasíme s tím, jak byla a je vedena kampaň v Afghánistánu, má zcela špatný strategický cíl, chce z Afghánistánu vytvořit protektorát NATO a především USA.“ Podle Pavla však Okamura zřejmě neúplně studoval materiály, které souvisejí s misí. „Strategie Aliance je vytvořit fungující stát na základě místních pravidel,“ zopakoval s tím, že necelé tři roky jsou teprve afghánská vláda a její ozbrojené složky zodpovědné za bezpečnost v zemi.
„Mise koalice se tak z bojové změnila na asistentní. Naší úlohou je pomoct afghánským bezpečnostním silám v tom, aby byly schopny samy se vypořádat s bezpečností ve vlastní zemi,“ řekl a dodal, že se tak podílíme například na výcviku a pomáháme do jisté míry i finančně.
V určité části politického spektra se objevuje argument, že jsme v Afghánistánu pro zájmy USA. Pavel proto zopakoval, že jsme se stali členy NATO a Evropské unie, a tím se hlásíme nejen k benefitům, které z tohoto členství plynou, ale i k závazkům. „Je to také o tom, že nejsme uzavřeni ve vlastních hranicích, ale vnímáme, že v dnešní globalizované době se problémy bezprostředně či nepřímo odrážejí i u nás,“ reagoval a doplnil, že nestabilita a nebezpečí v jiných částech světa se nás dotýkají.
Celý rozhovor ZDE.
„Česká republika jako člen NATO a EU je obstoupena hradbou partnerů a přátel a do určité míry z toho těžíme. Naše bezpečnost nezačíná na našich hranicích, ale daleko za nimi. Zpochybňování členství v NATO svědčí o tom, že jsme se nepoučili,“ uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab