Podle americké zpravodajské stanice CNN je ruský prezident Vladimir Putin velmi nespokojený s náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem. Ani trochu se mu prý nelíbí, jak se vyvíjí situace v Kurské oblasti, kde útočí Ukrajinci, a stejně tak se mu prý nelíbí, jaké informace od Gerasimova o situaci ohledně Kursku dostává. Ruskému vládci se totiž zdá, že mu Gerasimov neříká pravdu o skutečném stavu věci.
Podle ruského opozičního listu Novaja Gazeta byl Gerasimov přistižen při lži. Během zasedání Rady bezpečnosti RF, které se konalo 7. srpna, vojenský vůdce oznámil prezidentovi, že na území Ruské federace vstoupilo asi 1000 vojáků Ozbrojených sil Ukrajiny. Publicista Valerij Širjajev však upozornil na prohlášení ruského ministerstva obrany, podle kterého bylo během prvních pár hodin bojů v Kurské oblasti zabito asi tisíc příslušníků ozbrojených sil Ukrajiny. To by tedy mělo znamenat, že je problém v Kurské oblasti vyřešen. Ale nebyl. A Putin se podle ruského novináře začal pídit po tom, jak je to možné.
„Tato situace může naznačovat, že náčelník generálního štábu buď neměl informace, nebo ‚uvedl údaje z minulého dne‘, nebo se ‚nezorientoval‘, domnívá se novinář. ‚Celkově se ukázalo, že uvedl v omyl nejvyššího vrchního velitele. … Putin na tomto setkání vyslechl nespolehlivé informace‘,“ napsal server Moscow Times k celé situaci.
V době, kdy Putin slyšel, že do Kurské oblasti vtrhlo tisíc vojáků, „postupovaly do regionu stovky ukrajinských vojáků podporovaných tanky a chráněných protivzdušnou obranou. Ruští vojáci se vzdávali; stovky ruských civilistů ve městě Sudža a jeho okolí prchaly se vším, co mohli popadnout,“ napsala CNN. „Ruský pluk, pověřený obranou této části hranice, opustil své pozice. Několik desítek vojáků bylo zajato, což vedlo prezidenta Volodymyra Zelenského, aby v pátek vyjádřil zvláštní vděčnost našim bojovníkům a jednotkám, které doplňují ‚výměnný fond‘ – tím, že vzali okupanty jako zajatce a pomohli tak osvobodit naše lidi z ruského zajetí.“
Kolona ruských posil byla ve čtvrtek večer odstraněna raketovým útokem u města Rylsk, možná proto, že Ukrajincům se podle CNN podařilo nabourat se do několika dopravních kamer, které jsou součástí ruských dálnic. Účinný elektronický boj Ukrajincům značně pomohl zamaskovat jejich plány. „Operace Kursk také ukazuje ukrajinským spojencům, že (Ukrajina) má stále energii a představivost překvapit svého nepřítele a uvést Kreml do rozpaků v době, kdy mnoho zpráv z frontové linie je pro Kyjev bezútěšných,“ uvedla americká zpravodajské stanice CNN.
Podle amerického magazínu Newsweek se pod Gerasimovem houpe židle. „Šéf ruské armády Valerij Gerasimov v pátek zjevně chyběl na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti RF, které uspořádal prezident Vladimir Putin, což vyvolalo další otázky, protože čelí rostoucí kritice za překvapivý ukrajinský vpád do oblasti západního Kurska,“ napsal Newsweek.
Gerasimovovu nepřítomnost na schůzce Putinových hlavních spojenců zachytilo několik jednotlivců, včetně Antona Geraščenka, bývalého poradce ukrajinského ministra vnitra, který na X sdělil: „Tentokrát žádný Gerasimov. Bez zmínky o Kurské oblasti.“
Putin met with Russian security council. Russian media reported that "issues of combatting terrorism were discussed. FSB Director Alexander Bortnikov made a report."
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) August 9, 2024
No Gerasimov this time. No mentioning Kursk region.
I didn't bother with subtitles. https://t.co/woT2tQBiBq pic.twitter.com/PtTSCr8RmR
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák