„Včera jsem se díval na Havlovu Audienci. Svět v roce 1975 stál za hovno, jak konstatuje Havlův hrdina Ferdinand Vaněk. Ta hra vyjadřuje pocity zmaru, morální bídy a hovadského prostředí, ve kterém jsme tehdy žili. Mám k tomu dvě věci,“ poznamenává Petrov.
„Havel byl intelektuál a širší veřejnosti byl nesrozumitelný. Jeho nekritické uctívání vyvolává obdiv a respekt a zároveň odpor, protože nám ho oficiální diskurz vnucuje příliš. Pokud nechcete spadnout mezi ‚dezinformátory‘, jak se teď mluví o lidech s jiným názorem, musíte o Havlovi mluvit jen v superlativech. Kritizovat kult osobnosti Václava Havla je podobné, jako když hostinský Palivec řekl, že sundal obraz císaře pána, protože na něj sraly mouchy, a dostal deset let,“ dodal Petrov.
Druhá věc se týká extempore hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, který skončil v opilosti v nemocnici. Za svůj incident se však již omluvil a přislíbil, že se nebude opakovat. „Tiskový mluvčí prezidenta, který se ožere jako carský důstojník, jako kdyby vystoupil ze hry Václava Havla anebo ze Švejka Jaroslava Haška. Lidsky mi to je jedno, ale co se týče pozice, kterou zastává, mi to jedno není,“ píše Petrov, podle něhož by měl kancléř Ovčáčka stáhnout z pozice, v níž reprezentuje symbol státnosti, kterým je Pražský hrad.
„Pokud se k tomu KPR nějak nepostaví, bude to ze stejného hrnce jako v době, kdy Havel psal Audienci. Reprezentant Hradu se nemá chovat jako hovado, stejně jako Sládek – symbol normalizace ve hře Václava Havla,“ zakončil Petrov.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef