Patrik Děrgel má pocit, že se teď v divadle odehrává cosi jako nové národní obrození. Prý se o ně pokouší režisér Jan Frič, který se pokouší shodit z piedestalu tzv. povznesené umění. „Pro mě osobně je to takovej pokus o druhé národní obrození, to co se snažíme udělat na Nové scéně,“ prohlásil Děrgel. A moderátora tím ohromil. „Až tak,“ zeptal se v rozhovoru udiveně Luboš Xaver Veselý. „Ano, ano,“ ujistil ho Děrgel. „Je to zaměřeno na češství, na češství každého z nás a na to, co to znamená být Slovan,“ prozradil herec.
Děrgel nesouhlasí s názorem, že by se umělci neměli míchat do politiky. Vidí to zcela opačně. „Myslím si, že by se měl každý montovat do politiky – ve smyslu toho vědět, co se děje a vědět o světě, ve kterém žije, vlastně co nejvíc. Mě to zajímá moc, já mám puštěnou ČT24 imrvére doma.,“ práskl na sebe. „Rozčiluje mě to. Cítím bezmoc, cítím všechny možný pocity, ale zároveň v tom hledám ostrůvky... že to zase bude dobrý,“ doplnil herec.
Češstvím a národním cítěním se ovšem zaklínají i mnozí politi – kupříkladu předseda SPD Tomio Okamura nebo prezident Miloš Zeman. Z těch prý Děrgelovi pění krev v žilách. Především těmto politikům herec nevěří a je přesvědčen o tom, že lžou. Štve ho navíc, že s tím nemůže nic moc udělat. „On tam (před kamerou) stojí, říká něco tomu národu a jsou to jako kecy,“ vyložil svůj názor umělec. Pravda, jednou za čtyři roky jde jako občan k volbám, ale i po nich mnohdy cítí bezmoc, když vidí, jak dopadají.
„Nejvíc mě dráždí asi celá strana SPD. Na stejný úrovni mě dráždí celá naše vláda v demisi a celé hnutí ANO,“ podotkl. „Svatou trojici“ politiků, kteří herce štvou, doplňuje již zmíněný Miloš Zeman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp