Hezounké. Šarapatka usvědčil sám sebe a ještě se tím chlubí. Petr Žantovský zaznamenal důkazy

25.07.2020 8:18 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Velká americká média v reakci na současné protesty proti údajné rasové nerovnosti v USA a aktivity hnutí Black Lives Matter řeší, s jakými písmeny psát slova black a white, čili černý a bílý. Zatímco u prvního slova v médiích jasně vítězí velké písmeno, jeho použití v případě druhého by prý dokonce mohlo legitimizovat názory bělošských rasistů. Petr Žantovský vybral do pravidelného přehledu mediálních zajímavostí ještě zamyšlení nad médii coby obětech koronavirové krize a také počínání televizního radního, který přistihl sám sebe, jak činí něco, co se nemá a co jiným po právu vyčítá.

Hezounké. Šarapatka usvědčil sám sebe a ještě se tím chlubí. Petr Žantovský zaznamenal důkazy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Média jako likvidátor normality tohoto světa, ale i jako oběť koronavirové krize, navrch dvojí metr televizního radního. Tak vypadá přehled mediálních zajímavostí uplynulého týdne. „V tom minulém jsme se zevrubně věnovali nesmyslům, které s postmoderní brizancí likvidují normalitu z našeho světa, tu pod vlajkou LGBT nátlaku na tradiční rodinu, tu pod hesly o oživeném protičernošském rasismu. Dnes přidáme do tohoto kotle další aktuální zprávu vzešlou přímo z mediálního světa, a to rovnou z jeho nejvyšších pater. Jak ve středu informovaly Novinky, v reakci na současné protesty proti údajné rasové nerovnosti v USA a aktivity hnutí Black Lives Matter (BLM) oznámila řada amerických médií, že slovo ‚Black‘ (černý) budou psát s velkým písmenem. Liší se však v tom, zda budou psát s velkým písmenem i slovo ‚bílý‘,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Tato věru „potřebná“ disputace probíhá v kontextu celosvětového geopolitického neklidu. „Ale i zuřící studené války proti Rusku, ekonomických katastrof a blížícího se rozpadu EU, která, jak ukázal nedávný nekonečný a s jen velmi chabou plichtou v závěru ukončený summit o koronavirové kompenzaci, není schopna dohody ani o tom, zda je den, či noc, jen na tom, kdy se bude konat další žranice alias summit. Podobně je to i s debatou o velkých a malých písmenech. Vedle té o slovu b(B)lack je to i polemika o tom, jak psát slovo white/White, tedy bílý. Zatímco například CNN, Fox News a další média budou psát i slovo „Bílý“ s velkým počátečním písmenem, přičemž jejich názor podporuje i Národní asociace černých žurnalistů a řada černošských akademiků, média jako New York Times, USA Today či NBC News budou referovat o běloších s malým písmenem,“ upozorňuje mediální analytik.

Velké písmeno by mohlo legitimizovat názory bělošských rasistů

Na stranu druhých jmenovaných se nyní přidala i americká tisková agentura AP. „Souhlasíme, že barva pleti bílých lidí hraje roli v systémové nerovnosti a nespravedlnosti, a chceme, aby naše žurnalistika tento problém do hloubky zkoumala,“ uvedl viceprezident AP John Daniszewski. „To je fráze tak prázdná, až v ní je průvan. Vzápětí ale padla věta, která to má vyjasnit: ‚Psát slovo ‚White‘ s velkým písmenem by mohlo legitimizovat názory bělošských rasistů, kteří toto slovo s velkým písmenem používají,‘ dodal Daniszewski. ‚Bílí nereprezentují sdílenou kulturu a historii způsobem, jak je to v případě černých,‘ zdůvodnil zase své rozhodnutí psát ‚bílí‘ s malým písmenem deník New York Times,“ poukazuje Petr Žantovský na to, čím vším se užití malého písmena zdůvodňuje.

Ale kuriózních argumentů v této taškařici je samo sebou mnohem víc. „Třeba kritici tohoto rozhodnutí namítají, že psaní termínu ‚bílý‘ s malým písmenem jde vlastně v důsledku proti černým, protože logicky vzato naznačuje, že bílí jsou původní rasa. ‚Bílá zůstane neviditelná a jako v případě všech struktur moci, její neviditelnost je stěžejní pro udržení si její moci,‘ uvedla v bizarním stanovisku socioložka Eve Ewingová z Chicagské univerzity. Takto kruhem lze ale ‚argumentačně‘ vysvětlit skoro cokoli. Země je kulatá, protože je kulatá. Nic zásadnějšího nám paní profesorka nesdělila. Tedy kromě toho, že sdílí konspirační teorii o spiknutí bílých proti černým, která je ústředním, byť nepsaným mottem BLM,“ podotýká mediální odborník.

Téma může posloužit jako předvolební klacek k vyhnání Trumpa

Panuje zde tedy názor, že slovo white s velkým W na začátku je nutně výrazem rasismu bílých vůči černým. „Čeho je ale výrazem slovo black s velkým B? Že by rasismu černých vůči bílým? To nám jaksi nikdo z AP ani odjinud nesdělil. Být opravdovým konspirátorem, dodal bych, že celé BLM a jiné hrátky s postupně umrtvovanou americkou demokracií mají posloužit jako předvolební klacek k vyhnání Donalda Trumpa z White House. I když, nemá se psát white house? Protože Trump je zjevně bílý, ačkoli v předchozích volbách dostal i bezpočet černošských hlasů. A stranou nespravedlivě zůstali Hispánci, imigrovavší do USA z Mexika či Portorika. Jak oni k tomu přijdou, že nejsou součástí této loutkohry? Loutkovodiči by se nad tím měli zamyslet,“ doporučuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

300 gramů Milky za 56 Kč v Německu. Nic divného

8:00 300 gramů Milky za 56 Kč v Německu. Nic divného

Za poslední dva roky se rozdíl v cenách potravin u nás a v Německu snížil ze šestnácti na devět proc…