Historik srovnal nacistické okupanty s chováním Rusů na Ukrajině

17.11.2022 18:45 | Ze sítí

V souvislosti s aktuálním výročím si podle historika Jindřicha Marka zaslouží pozornost mimo události listopadu 1989 i ty z roku 1939. Tehdejší dění by se podle něj dalo srovnat i s nynějšími zločiny spáchanými Rusy na Ukrajině. „To barbarství okupantů je stejné. S jakou arogancí vraždí a znásilňují ruští vojáci, tak se arogantně chovali i nacisté jako okupanti,“ řekl a upozornil, že i náš národ čelil genocidní aktivitě od německých okupantů v podobě upírání práva na vzdělání.

Historik srovnal nacistické okupanty s chováním Rusů na Ukrajině
Foto: Hana Brožková
Popisek: Česko si připomíná 17. listopad. Pieta před Hlávkovou kolejí

Historik a pracovník Vojenského historického ústavu Praha Jindřich Marek ve vysílání ČT24 podotkl, že výročí 17. listopadu je nyní dosti spojené především s rokem 1989 a je otázkou, zdali se dostává dostatečné pozornosti událostem z roku 1939. Obě výročí jsou ovšem zároveň dle něj dosti spojená, jelikož se v roce 1989 „navazovalo“ na připomínku roku 1939.

Hlavní problém nevidí v tom, že by se nyní události z listopadu 1939 připomínaly nedostatečně. „Horší je to u spoluobčanů a jejich historické paměti. Jednou z tragických událostí je srpen 1968 a podle reakcí velké části naší populace, jako kdyby se to nestalo. Fandí těm, kteří nás tenkrát zotročili a chtěli by zotročovat národy i dnes,“ upozornil. Dění roku 1939 se tak dle něj sice pozornosti dostává, otázkou však je, „jakou má paměť české obyvatelstvo“.

Při připomínce tehdejšího dění za německé nacistické okupace by se podle historika v souvislosti s dneškem a s ruskou invazí na Ukrajině dalo poukázat na důležitost toho, že „se nemá ustupovat zlu“. „To barbarství okupantů je stejné. S jakou arogancí vraždí a znásilňují ruští vojáci, tak se arogantně chovali i nacisté jako okupanti. Už jen to, že zavřeli vysoké školy a jednomu národu upřeli – několik generacím – vysokoškolské studium. 15 tisíc studentů nemohlo pokračovat ve studiu na vysoké škole a šest dalších ročníků nemohlo být naplněno. To lze považovat za genocidní akt okupantů, protože národu upírali právo na vzdělání.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Marek Benda byl položen dotaz

Umíte si představit sebe jako pracujícího v průmyslu či zemědělství?

Vnímám Vás jako syna svého otce, od školy zabydleného v politice a parlamentu. Uměl byste přežít jako pracující v průmyslu nebo zemědělství. Umíte opustit bublinu parlamentních či senátních poslanců? Proč neinicujete odbourání výhod poslanců - viz poslanci za 1. republiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš večer srovnal účty za řvaní a pískání na Národní třídě

12:54 Babiš večer srovnal účty za řvaní a pískání na Národní třídě

Mimo jiné i události 17. listopadu 1989 byly tématem nedělního vysílání Radia Xaver. V pořadu Xaver …