Hlavoun EU přednesl plán, který „vnutí“ státům Unie uprchlíky: Nařídíme, zadotujeme, lidská práva...

06.04.2016 13:47 | Zprávy

Evropská komise dnes navrhla dva způsoby, jak změnit pravidla, podle kterých se v Evropské unii rozhoduje o azylových žádostech. Návrhy představil první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Podle něj nynější migrační krize ukazuje, že stávající podoba takzvaného dublinského systému není funkční.

Hlavoun EU přednesl plán, který „vnutí“ státům Unie uprchlíky: Nařídíme, zadotujeme, lidská práva...
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Obě navržené varianty počítají s přerozdělováním migrantů. Jedna z nich ale jen v případě mimořádného přetížení členské země, která se potýká s velkým přílivem žadatelů.

Timmermans připustil, že je také možné centralizovat azylové řízení. Zprávy o tom se včera objevily i v českých médiích. Podle nich by pravomoc udělovat azyl přešla z národních států na Brusel. Timmermans ale uznal, že něco takového je politicky neprůchodné, takže to EK nenavrhuje.

Návrhy EK obsahují jak mechanismus přerozdělování uprchlíků, tak i finanční podporu. Včetně podpory podnikatelů, kteří budou uprchlíky zaměstnávat.

Dimitris Avramopulos, evropský komisař pro migraci, uvedl, že podél hranic EU jsou nyní rozmísťováni členové Frontexu. Nyní má téměř tisíc mužů a ještě bude o další tisícovku navýšen.

Avramopulos také hovořil o nutnosti zavřít dveře nelegální migraci a naopak umožnit příchod těm, kteří potřebují pomoc. A také těm, kteří chtějí pomoct ekonomice zemí EU. „Chceme přilákat talentované jedince, které možná budeme v budoucnu potřebovat,“ podotkl. Také on zdůraznil, aby se přerozdělování uprchlíků účastnily všechny země EU.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Elity, včetně Fialy, vděčí Putinovi.“ Dopis z ODS, který si Fiala nedá za rámeček

20:35 „Elity, včetně Fialy, vděčí Putinovi.“ Dopis z ODS, který si Fiala nedá za rámeček

Člen liberecké ODS Jiří Minčič patří k dlouhodobým kritikům Petra Fialy a současného vedení ODS. Má …