„Výroba elektřiny v zemi, kde zítra možná nebude proud. V Německu dnes nastal BROWNOUT. Zítra to může při bezvětří, přijdou-li mraky, být BLACKOUT. To je závislost na nespolehlivých obnovitelných zdrojích a zbrklé odstavení jádra i uhlí najednou a k tomu závislost na ruském plynu,“ hodnotí Budinský. Tzv. brownout znamená záměrný nebo neúmyslný pokles napětí v systému elektrického napájení. Záměrné brownouty se používají pro snížení zátěže v případě nouze.
Výroba elektřiny v zemi, kde zítra možná nebude proud.
— Konec uhli - Nova energie (@NovaUhli) March 23, 2022
V Německu dnes nastal BROWNOUT.
Zítra to může při bezvětří, přijdou-li mraky, být BLACKOUT.
To je závislost na nespolehlivých obnovitelných zdrojích a zbrklé odstavení jádra i uhlí najednou a k tomu závislost na ruském plynu. pic.twitter.com/lWuelK5dcK
Německo se totiž zavázalo, že chce získávat elektřinu výhradně z obnovitelných zdrojů a postupně se zbaví jaderných a uhelných elektráren. Zákonná úprava počítá s tím, že do roku 2030 bude Německo vyrábět 80 procent energie z obnovitelných zdrojů; nyní tento podíl činí 42 procent. Na překlenovací období ale potřebuje plyn. S ohledem na vojenské angažmá Ruska na Ukrajině jsou tak obnovitelné zdroje přímo otázkou bezpečnosti státu.
Navíc Budinský ve svém příspěvku připomíná, že výroba elektřiny je v Německu stále méně předvídatelná, protože solární a větrné elektrárny jsou více závislé na počasí, proto naráží na hrozící tzv. blackout, tedy kompletní výpadek dodávek elektřiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: sla
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.