Jáchymov je horským městem s pestrou historií, možná až příliš. Bohaté krušnohorské naleziště se ve dvacátém století vrátilo na těžařskou mapu světa jako centrum dolování uranové rudy. V padesátých letech kolem místních dolů vznikly neblaze proslulé pracovní tábory pro nepřátele režimu, současně si pohraniční údolí muselo prožít osud obce, ve které se takřka kompletně vyměnilo obyvatelstvo.
Po roce 1989 se zde navzdory okolní krásné přírodě a atraktivní historii odehrával typický „sudetský“ příběh stagnace a deziluze. Až v posledních letech se objevovaly záblesky změn k lepšímu.
Politicky měl tuto nejjižnější výspu Krušných hor dlouhodobě pod palcem Jan Horník, v obvodu Karlovy Vary do předloňska 18 let senátor a starosta obce Boží Dar. Ta je od Jáchymova „přes kopec“, ale rozdíl mezi oběma nemůže být větší. Boží Dar je vyhledávaným turistickým centrem se sjezdovkami, běžeckým okruhem a širokými možnostmi ubytování. Jáchymov je uvadajícím sudetským skanzenem. Ani světově unikátní potenciál radonových lázní nepřináší obci pozorovatelné impulsy k rozvoji.
Čím dál častěji zaznívalo, i v regionálním tisku, že starosta Horník, který je na Božím Daru rovněž významným ubytovatelem a pozemkovým vlastníkem, nemá zájem o konkurenci v sousedních obcích. A neměl to podle nich být jen případ Jáchymova. V tomto duchu byla vnímána i jeho podpora některým místním politikům, kteří hovořili o tom, že Krušnohoří se nesmí stát turistickým Disneylandem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.