Nejpočetnější výskyt případů covid-19 je nadále v Praze, kde se tvoří zhruba 25 procent HDP celé země. „Je nepochybné, že v Praze budou dopady nejtěžší ve srovnání s ostatními regiony,“ zamyslel se pražský primátor nad tím, jak velké dopady bude mít krize na Prahu.
Překvapilo jej, že v programu COVID II, který připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, nebylo pro pražské podnikatele možné, aby získali zvýhodněný úvěr. Snaží se proto podnikatelům v Praze pomoci. „Dohromady s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou dáváme program COVID Praha, je to obdobný program speciálně pro pražské podnikatele,“ přiblížil Hřib.
Kritizoval vládu, že nepředložila žádný konkrétní plán dalších kroků, byť ji o něj opozice žádala. „Nevíme, na co se připravit. Uděláme si své nejlepší a nejhorší scénáře. Jsme závislí na tom, jak dlouho vláda bude udržovat nouzový stav, tedy zákaz turistů a obchodu,“ uvedl.
„Aby si ale mohli podnikatelé vydělat peníze sami a nebýt odkázáni na podporu státu, plánujeme, že těm, kteří mají obchod na ulici, dáme možnost udělat si stánek před vchodem a prodávat,“ pokračoval pražský primátor.
Jaromír Soukup se zajímal, jak velké dopady bude mít nouzový stav na pražský rozpočet. „Pravděpodobně do konce roku nemůžeme počítat, že by se turisté vrátili. Je to můj odhad, i když nejsem člen Ústředního krizového štábu,“ poznamenal moderátor.
„Z toho si nic nedělejte, mne už tam také nezvou,“ pousmál se Hřib, který očekává, že Praha bude muset pouštět méně peněz na investice. „Nejhorší je ta nejistota. Potřebujeme od vlády, aby byla garance, kolik peněz dostaneme. Nevíme, za co můžeme utratit a jak moc šetřit,“ vysvětloval s tím, že šetřit se jim příliš nechce, aby to naopak neudusilo ekonomiku ještě víc.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab