Hrůza Demokratického bloku: Kalousek marně volal lid do ulic, Farský křičel. Pak v ČT David Borek potkal předáka KSČM

19.04.2018 12:25 | Zprávy

Včerejší sněmovní jednání bylo bojem o post šéfa kontrolní komise GIBS. Tím se stal poslanec ANO Jiří Mašek. To v řadách středopravých poslanců vyvolalo bouři nevole. Namítají: „Kontrolní orgány vždy patřily opozici!“ Bartošek z KDU-ČSL mluví o politickém převratu. Dusno bylo ve Sněmovně i v televizi.

Hrůza Demokratického bloku: Kalousek marně volal lid do ulic, Farský křičel. Pak v ČT David Borek potkal předáka KSČM
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

Mašek v tajné volbě porazil protikandidáty Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) a Zuzanu Majerovou Zahradníkovou (ODS). Získal 105 hlasů přítomných poslanců. Oba jeho protikandidáti se o funkci ucházeli již počátkem března, kdy rezignoval Zdeněk Ondráček (KSČM), neuspěli ale ani tentokrát. „Dlouhodobě jsme avizovali, že by bylo dobře, aby opozice toto místo obsadila, bohužel se opozici žádného společného kandidáta nepodařilo najít. Proto jsme do toho vstoupili a nabídli kvalitního člověka,“ vysvětlil na tiskové konferenci kandidaturu Maška jeho stranický kolega Jaroslav Faltýnek.

„Mé první kroky povedou k tomu, abych se seznámil s prací, která nás tam čeká. S komisí chceme začít pracovat již v příštím týdnu,“ řekl po svém zvolení Mašek. Reakce na Maškovo zvolení byla bouřlivá. „Změny v orgánech GIBSu a obsazování kontrolní činosti GIBSu jsou zcela cílené kroky ze strany hnutí ANO. Jestliže je váš šéf trestně stíhaný, uděláte všechno pro to, abyste ho ochránili,“ hřímal od řečnického pultu poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL).

„Nejraději bych vyzval vedení strany, ať ukončí jednání s hnutím ANO, protože tady máme jasně fungující koalici, která si prohlasuje to, co chce,“ nechal se slyšet poslanec Jan Chvojka z ČSSD v narážce na 105 hlasů v tajné volbě pro Maška, které podle něj pocházely z řad ANO, KSČM a SPD. Celou situaci označil za politický převrat v ČR.

V podobném duchu mluvil předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský, přičemž v reakci na jeho projev většina poslanců ANO odešla ze sálu. Podle Farského jde o hanebnost a o snahu, aby nikdo neviděl pod pokličku kontrolní komise. Důvody hnutí ANO pro volbu vlastního kandidáta namísto opozičních uchazečů označil za „hereckou etudu“.

Přítomných poslanců za ANO se zeptal, zda jim z jejich jednání není zle, a obvinil je z likvidace důvěry veřejnosti ve spravedlnost a poslance ANO označil za stafáž. „Jestli vám to ještě nedošlo, tak je mi to líto,“ shrnul své vystoupení Farský. Odchod poslanců ze sálu poté odsoudil lidovecký poslanec Bartošek, označil jej za zbabělost. Podle Miroslava Kalouska jde o ostudu Sněmovny. ,,Bývalý udavač komunistické StB a trestně stíhaný premiér v demisi odstranil ředitele GIBS. Do čela kontrolní komise pak nainstaloval zaměstnance své politické divize. To je situace mnohem skandálnější a nebezpečnější, než bylo zvolení mlátičky Z. Ondráčka," sdělil Kalousek a divil se, že se proti tomuto kroku nekonají žádné demonstrace.

Jan Farský celé dění shrnul na svém facebookovém profilu slovy: „Babiše (Agrofert) vyšetřuje policie spadající pod vnitro (Agrofert), které může přistřihnout křídla GIBS (Agrofert) kontrolovaný parlamentní komisí (Agrofert).“ Ještě ostřeji pak celou věc na Twitteru okomentoval Miroslav Kalousek: „Bývalý udavač komunistické StB a trestně stíhaný premiér v demisi odstranil ředitele GIBS. Do čela kontrolní komise pak nainstaloval zaměstnance své politické divize. To je situace mnohem skandálnější a nebezpečnější, než bylo zvolení mlátičky Z. Ondráčka.“

Konflikt se z půdy Sněmovny večer přenesl i na televizní obrazovky. Do pořadu Události komentáře na toto téma přišli diskutovat poslanci Vít Rakušan (STAN) a Pavel Kováčik (KSČM). Moderátor Borek se komunisty Kováčika zeptal, zda on sám podpořil kolegu Maška z ANO. „Samozřejmě jsem hlasoval pro pana Maška, tak jako jsem hlasoval i pro kandidáta ČSSD do Státního fondu dopravní infrastruktury Cyrila Zapletala. Moje hlasování je podle toho, jak ty lidi znám a co od nich očekávám,“ potvrdil svou volbu Kováčik. Borek se dále vrátil ke skutečnosti, že KSČM po intenzivních protestech části veřejnosti právě o post šéfa kontrolní komise GIBS přišla. Zeptal se Kováčika, zda KSČM obdržela od hnutí ANO výměnou za Maškovu podporu nějakou politickou protislužbu.

„Celá ta taškařice vůbec nemusela být, kdyby byla respektována demokratická volba, kdyby zejména pravá část opozice nezpochybnila už v první volbě volbu kolegy Ondráčka. On byl zvolen demokraticky, dokonce dvakrát. Teď chceme, aby ta komise fungovala. My za to nic neočekáváme,“ odpověděl Kováčik. „Jsou silná slova namístě, když se bavíme o jednom subalterním postu?“ ptal se redaktor Borek poslance Rakušana. „Určitě jsou, především v době, kdy tu máme vládu bez důvěry. Máme tady situaci, kdy odchází ředitel GIBSu a hnutí ANO do pozice šéfa komise GIBS dosadí svého člověka. To jsou věci, které jsou výrazně alarmující,“ opáčil Rakušan.

Vít Rakušan vidí nebezpečí, že novým ředitelem GIBS se také stane nominant ANO. Pak se ale vrátil k volbě šéfa kontrolní komise. „Bylo by přeci logické ve chvíli, když byli dva kandidáti opozice a hnutí ANO od voleb říká, že je připraveno tyto posty opozici přenechat, protože to je velkorysé, tak hnutí ANO takto neučinilo,“ postěžoval si Rakušan. „Předseda komise je ten, který jednání řídí, moderuje, ale rozhoduje se hlasováním. Je pravidlem, že tyto kontrolní komise mohou jednat jen když je zvolen předseda. Ten konečně zvolen je a komise se může rozběhnout,“ opáčil Kováčik na téma důležitosti postu šéfa komise. „Já jsem členem výboru pro bezpečnost, kde je předsedou pan Koten z SPD. V rozhodujících chvílích, kdy jsme řešili celou záležitost okolo GIBS, se ukázalo, že pozice předsedy je zcela zásadní. Pan Koten nechal mluvit pana Babiše bez toho, aby mu udělil slovo, nenechal reagovat pana ředitele Murína,“ namítal Rakušan.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mak

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Diskuse je proti našim zájmům, spustil Foltýn. Slova dochází už i Marvanové

8:45 Diskuse je proti našim zájmům, spustil Foltýn. Slova dochází už i Marvanové

Stane se nový trestný čin neoprávněná činnost pro cizí moc součástí legislativy České republiky? Pro…