Huml: Úplatky bych řešil týmem provokatérů

09.06.2010 14:41 | Zprávy

O prázdninách budou policisté používat při dopravních kontrolách diktafon. Mají se tak omezit snahy o úplatek. Nový poslanec Stanislav Huml by raději vytvořil tým provokatérů.

Huml: Úplatky bych řešil týmem provokatérů

Ředitel středočeské policie Václav Kučera řekl iDNES.cz, že diktafony budou fungovat jako prevence. V letošním roce bylo zaznamenáno už osm pokusů o úplatek, loni jich bylo jenom sedm za celý rok.

Kučera zdůraznil, že diktafon má pachatele přestupku hlavně varovat, aby se o uplácení ani nepokusil. Snahy o úplatek mezi dopravním policistou a řidičem přitom nejsou ničím vzácným, vyplývá to z průzkumu policistů.

„Vždycky je to otázka morálního stavu policisty a jeho schopnosti odolávat pokušení tohoto typu," myslí si Kučera. Prohlašuje, že nechce nikoho při ničem chytat.

Stanislav Huml, bývalý šéf středočeských dopravních policistů a nový poslanec Věcí veřejných, upozorňuje, že s nahrávkou na diktafonu lze manipulovat. Při dokazování tak mohou nastat problémy.

Odměny za neúplatnost

Huml by raději vytvořil speciální tým, který by sám vyvolával pokusy o uplácení. „Podle mne je řešením princip kontrolního nákupu. Pokud by existovala skupina policistů s oprávněním páchat přestupky, docílilo by se toho, že když policista jakkoli uhne ze správné cesty, dostane přes prsty. Policista by prostě neměl brát úplatky," tvrdí Huml.

Poslanec příliš nesouhlasí s odměňováním policistů za to, že nevzali úplatek. To se děje například na Kolínsku, kde nadřízení odmění policistu, pokud nahlásí pokus o úplatek.

„Všechno, co pomůže eliminovat úplatky, je samozřejmě dobré. Ale uplácet policisty státními penězi za to, že jsou neúplatní, to mi přijde už poněkud na hraně s morálkou," okomentoval Huml.

Dokumentovat sporné situace raději technikou, s níž dopravní policie denně pracuje, doporučoval už současný šéf dopravní policie Leoš Tržil. Podle něj i radar ukládá měření do paměti, takže šéfové by ho měli kontrolovat po návratu hlídek a ptát se na každé nepokutované auto, které radar zaznamenal.

Právě ve Středočeském kraji byla před třemi roky odhalena velká úplatkářská aféra, v níž figurovali dopravní policisté. V Kladně se kvůli ní rozpadlo celé oddělení dopravní policie, obvinění z korupce čelilo jedenáct policistů.

Více: Andrýsová: Voliči ukázali, že nechtějí typy jako je Langer

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadávají Havlíčkovi, že chce po volbách utnout munici Ukrajině. Ta dle experta stejně tak dlouho nevydrží

19:40 Nadávají Havlíčkovi, že chce po volbách utnout munici Ukrajině. Ta dle experta stejně tak dlouho nevydrží

Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček čelí ostré kritice vládních politiků za svá slova, že by na p…