Ideologie kolem cigaret. Byrokraté z WHO hazardují s veřejným zdravím

04.02.2024 14:57 | Komentář

Středoamerická Panama nepatří ani k největším, ani k nejvyspělejším zemím světa. Spíše je známá vysokou kriminalitou – v žebříčku globálního organizovaného zločinu země obsadila sedmnáctou pozici. Lépe jsou na tom dokonce i Libye, Jemen či Kambodža. Nyní se však zapisuje do světového povědomí ještě jednou důležitou událostí. Od 5. do 10. února totiž tato země hostí 10. zasedání Konference smluvních stran Rámcové úmluvy o kontrole tabáku (COP FCTC). Setkání, které je nechvalně proslulé svou uzavřeností, se koná každé dva roky a významně určuje směr světové politiky v oblasti boje s kouřením. Bohužel, ne vždy tím správným směrem.

Ideologie kolem cigaret. Byrokraté z WHO hazardují s veřejným zdravím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cigarety

Konference smluvních stran FCTC je totiž kromě tajnůstkaření známá i tím, že dlouhodobě ignoruje přístup založený na omezování rizik způsobených konzumací nikotinu. To je zřejmé zejména na postoji konference k alternativním bezdýmným tabákovým výrobkům jako je zahřívaný tabák či elektronické cigarety. Přestože nezávislé studie opakovaně prokázaly, že jsou tyto alternativy pro spotřebitele mnohem bezpečnější a vedou ke zlepšení veřejného zdraví, podklady panamské konference prezentují i tyto alternativní produkty jako hrozbu pro globální „kontrolu tabáku“. Zároveň usilují o to, aby došlo ke sloučení všech tabákových výrobků a výrobků obsahujících nikotin do jedné kategorie, aniž by se rozlišovalo mezi vysoce rizikovými tabákovými výrobky, tedy hlavně cigaretami, a bezpečnějšími alternativami.

Pokud by tento přístup zvítězil, v praxi by to mimo jiné znamenalo, že klasická hořící cigareta by měla být zdaněna úplně stejně jako například nahřívaný tabák. Ten přitom i dle zjištění uznávaných národních regulačních orgánů, jako je americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, německý Spolkový institut pro posuzování rizik a řady dalších, představuje pro veřejné zdraví nižší riziko než právě cigarety. Jestliže konference COP FCTC unifikovaný přístup ke všem výrobkům obsahujícím nikotin prosadí, například evropské instituce v Bruselu by mohly toto rozhodnutí učiněné stovkou technokratů za zavřenými dveřmi přeměnit v zákon bez konzultace s jednotlivými členskými státy. Existuje tedy reálné nebezpečí, že běžní spotřebitelé, kteří přešli od klasických cigaret k jejich bezpečnějším alternativám, se vrátí zpět ke spalovanému tabáku. Což by právě pro veřejné zdraví byla velmi špatná zpráva.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Francie, tady je všechno možný. Už nevědí, jak se jí mají zbavit“. Znalci nad odsouzením Le Penové mluví o skandálu

6:20 „Francie, tady je všechno možný. Už nevědí, jak se jí mají zbavit“. Znalci nad odsouzením Le Penové mluví o skandálu

„Evropa má dobře nakročeno k tomu, aby v nedemokratických postupech USA ještě předehnala. A události…