„Zdroj si za svou službu nežádal ani finanční kompenzaci, ani nic jiného, tedy kromě pár bezpečnostních záruk,“ uvedl v pondělí na svých stránkách německý deník. Anonym trval na šifrované formě komunikace a na tom, že se nikdy neuskuteční žádná setkání. Zjevně měl důvodné podezření k tomu, že zveřejnění dokumentů může ohrozit jeho život. Přesto se tak rozhodl učinit. „Chci tyto zločiny zveřejnit,“ vysvětlil anonymní zdroj své pohnutky.
V období několika měsíců novináři Süddeutsche Zeitung obdrželi kolem 11,5 milionů dokumentů, jejichž původ sahal až do 70. let minulého století. Jednalo se zejména o záznamy e-mailových konverzací, PDF soubory, fotografie a záznamy z interní databáze panamské právní firmy.
Takovým množstvím dokumentů se samotní novináři německého deníku nemohli sami probrat. Z toho důvodu svolali Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ), v rámci kterého koordinovali veškeré své kroky. Tím byla vytvořena síť zhruba čtyř set novinářů z 80 zemí světa, kteří strávili měsíce důkladným pročítáním dokumentů a skládáním střípků do mozaiky, která ve finále vytvořila celý obraz, jež světovému čtenářstvu v pondělí prezentovala světová média.
Že se jednalo o vskutku kolosální operaci, je možné usoudit již z toho, jací giganti se do projektu zapojili; mediálními partnery projektu se stali například: britský Guardian a BBC, El Confidencial ze Španělska, francouzský Le Monde a další.
Ani samotné vytvoření mezinárodní sítě simultánně pracujících žurnalistů by ovšem na tak velký úkol nestačilo. Obrovský objem a komplexita dokumentů novinářům znemožnila k úkolu přistoupit za použití klasických manuálních technik. Bylo třeba do práce zapojit složitý počítačový systém připomínající ty, který používají tajné služby, právní firmy a velké korporace. Teprve to novinářům umožnilo efektivně filtrovat záplavu dokumentů.
Novináři, kteří se na projektu podíleli, se o svých zjištěních pravidelně informovali na setkáních ve Washingtonu, Mnichově, Lillehammeru a Londýně. Výsledkem mezinárodní spolupráce stovek žurnalistů, která nemá v historii obdoby, bylo objevení téměř 214 000 offshorových společností, které jsou napojeny na lidi z více než 200 zemí světa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib