Je mu devatenáct, točí videa na podporu EU. A teď se zasnil, jak se do ní vrátí samostatné Skotsko

14.05.2020 16:14 | Zprávy

Adam Tunečka je devatenáctiletý youtuber, který se zajímá o dění doma v České republice i ve světě. Podle všeho patří k horlivým podporovatelům Evropské unie a na videu se rozhodl popsat výhody a nevýhody možného návratu Skotska do EU. Výhodou prý je, že by se na jinak graficky dosti nudných eurobankovkách mohl objevit jednorožec. Ekonomicky by ale Skoti mohli hodně ztratit.

Je mu devatenáct, točí videa na podporu EU. A teď se zasnil, jak se do ní vrátí samostatné Skotsko
Foto: telegraph.co.uk
Popisek: Vlajka Velké Británie a Skotska

Mladý youtuber Adam Tunečka stvořil video, v němž se zamyslel nad otázkou, zda se alespoň část Spojeného království Velké Británie a Severního Irska – konkrétně Skotsko – někdy vrátí do EU. Většina Skotů, jak známo, hlasovala proti brexitu. Konkrétně 62 procent lidí chtělo v EU setrvat.

Tunečka v této souvislosti připomněl, že Skotská národní strana, jež je nejsilnějším hráčem ve skotské regionální vládě, nevylučuje myšlenku uspořádání dalšího referenda na téma možného odtržení Skotka od EU a možného opětovného vstupu do EU. Ve videu se dokonce objeví zmínka o „milostném vztahu“ mezi Skotskem a EU, lze-li vůbec vztah mezi zeměmi nazvat vztahem mileneckým.

„Co se proevropskosti týče, Skotská národní strana je skutečně eurofilní,“ podotkl mladý youtuber. Skotové považují EU za svůj domov a prý by se do něj rádi vrátili.  

Tunečka také připomněl, že Skotové jsou oproti Angličanům podstatně levicovější a nemusejí být spokojeni s vládou Konzervativců, kteří sice nedominují ve Skotsku, ale řadu let dominují v parlamentu ve Westminsteru.

Tvrdá čísla však hovoří proti nezávislosti Skotska. Adam Tunečka poukázal na fakt, že většina skotských obchodních zájmů zůstává uvnitř ostrovního království. Skotové prodávají v Británii až čtyřikrát víc zboží, než exportují do EU. Pokud by se tedy Skotové přimkli k EU, mohli by na tom ekonomicky tratit, protože by si zkomplikovali obchodní vztahy s Angličany.

Výhodou by naopak bylo, že by skotské národní symboly mohly oživit jinak graficky poměrně nezáživné eurobankovky. Skotským národním zvířetem je jednorožec a známá je i lochnesská příšera, takže při pohledu do peněženky by se člověk mohl i pobavit.

Skotové navíc už jednou o své nezávislosti hlasovali, a to v roce 2014, kdy většina hlasovala pro setrvání v ostrovním království, čímž argumentuje i současný britský premiér Boris Johnson. „Šance, že Skotsko dostane druhou možnost (hlasovat), jsou asi tak stejně vysoké, jako že Boris Johnson někdy přijde do televize s upravenými vlasy,“ poznamenal mladý youtuber.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

23:05 „Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý,“ říká bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine pro Se…