Ukrajina dokáže udržet svoji ekonomickou situaci nad vodou už jen několik měsíců a pokud nedorazí zahraniční finanční pomoc, ocitne se v roce 2024 ve velkých problémech. Ukrajinská vláda počítá s deficitem rozpočtu 43 miliard dolarů a doufá, že alespoň část peněz získá skrze pokračující zahraniční finanční pomoc.
Vyhlíží zejména 18,5 miliardy eur od Evropské unie a více než 8 miliard dolarů z amerického balíčku, který obsahuje také důležitou vojenskou pomoc. Oba balíčky byly zatím zablokovány – republikány v americkém Kongresu a Maďarskem v Evropské unii – a není jisté, zda budou nakonec oba úspěšně schváleny.
Ukrajina využívá zahraniční finanční pomoc v hodnotě desítek miliard dolarů na sociální výdaje, jako jsou důchody a sociální platby, zatímco většina rozpočtu míří do obrany a armády. Hrozící nedostatek financí podle analytiků může oslabit ukrajinskou makroekonomickou stabilitu, protože by Ukrajina nesplnila požadavky Mezinárodního měnového fondu. MMF tento měsíc schválil novou tranši ve výši 900 milionů dolarů, ale vyžaduje pevné záruky financování na příštích 12 měsíců.
„Vláda má likvidní rezervu na leden a únor,“ uvedl pro agenturu Reuters hlavní ekonom Centra pro ekonomickou strategii v Kyjevě Jurij Hajdaj. Zaplnění díry v rozpočtu by mohlo Ukrajinu donutit zvýšit daně, což by bylo pro ekonomiku kontraproduktivní, nebo dokonce vytisknout větší obnos peněz, což přináší rizika zvyšující se inflace. Guvernér centrální banky Andrij Pyšnyj dal jasně najevo, že tisk peněz by byl krajním opatřením, ke kterému se letos nehodlají uchýlit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.