Jiří Drahoš byl konfrontován přímo při volební kampani. Kvůli dotačnímu podvodu. A jeho obrana? Útok na Zemana

17.09.2018 15:51 | Zprávy

Neúspěšný kandidát na prezidenta Jiří Drahoš se nyní uchází o místo v horní parlamentní komoře, tedy v Senátu. Proslul například sporem se svou sokyní z akademického prostředí Evou Sykovou. Ale objevilo se další podezření. Že jeho patent na recyklaci PET lahví z doby, kdy působil v Ústavu chemických procesů AV ČR, byl použit k dotačnímu podvodu. Píše o tom v rozsáhlé reportáži magazín Reportér. Drahoš od toho dává ruce pryč, ačkoliv se ještě loni svým vynálezem chlubil. A není to jediná pochybnost, která o vědecké činnosti Jiřího Drahoše panuje...

Jiří Drahoš byl konfrontován přímo při volební kampani. Kvůli dotačnímu podvodu. A jeho obrana? Útok na Zemana
Foto: Daniela Černá
Popisek: Profesor Jiří Drahoš

Líčení pochybností o Drahošových patentech začíná líčením o malém městečku na hranicích Polska s Českou republikou, které se jmenuje Mezilesí. V tomto malebném městečku, které však trpělo velkou nezaměstnaností, měla podle informací Reportéra stát již tři roky fabrika na totální recyklaci PET lahví. Kamion měl přijet, vyložit PET lahve a jiný měl naložit čisté suroviny, ze kterých by se daly vyrobit další. Zázračným strojem, který by toto umožňoval, měl být vynález české Akademie věd, pod kterým byl mimo jiné podepsaný i Jiří Drahoš.

Jak situace vypadá ve skutečnosti? Po oslovení městského úřadu v Mezilesí se novináři z Reportéra dozvěděli, že „budynek jest pusty“, tedy že budova je prázdná. Po ohledání na místě bylo zjištěno, že budova chátrá a schránka je plná nevybrané pošty. „Postavený závod NRT Polska stojí prázdný už od začátku roku 2017,“ říká Dariusz Kosacz, referent technické a hospodářské infrastruktury města a oblasti Mezilesí.

NRT Polska je dle Reportéra dceřiná firma české společnosti s ručením omezeným, Noen Recycling & Technologies. Jednatel polské pobočky se jmenuje Karel Trávníček a on je podepsán pod koupí českého vynálezu a pod dotační smlouvou v Polsku na jeho uplatnění, uvádí magazín. Reportér též tvrdí, že podle dokumentů šlo od začátku právě o získání dotace. NRT Polska získala patent, vyvíjený v Čechách za peníze daňových poplatníků už v roce 2012, ještě dříve, než byla zapsána v polském obchodním rejstříku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

,,V Bruselu nebude jednou na výplaty, Trump vše urychlí.” Advokátka Hustáková nad dotazy čtenářů

4:44 ,,V Bruselu nebude jednou na výplaty, Trump vše urychlí.” Advokátka Hustáková nad dotazy čtenářů

Jak by se mohla rozpadnout EU? ,,Nespokojené obyvatelstvo členských zemí vymění své politiky a ti od…