Joch: V Rumburku to nezvládl starosta. Z konfliktu se udělal rasismus

06.09.2011 11:01 | Zprávy

Podle Romana Jocha, poradce premiéra v oblasti lidských práv, situaci v Rumburku nezvládla hlavně tamní politická moc. Starosta Jaroslav Sykáček a poslanec Jaroslav Foldyna se snažili na hospodské rvačce získat politické body a udělali z toho rasismus.

Joch: V Rumburku to nezvládl starosta. Z konfliktu se udělal rasismus

Sever Čech se nějakou dobu potýká s problematikou soužití starousedlíků s tamními Romy. "Důležité je zdůraznit, že situace v jednotlivých městech Šluknovského výběžku je odlišná," zdůraznil Joch pro server Týden.cz. Dobrá je prý situace v obcích, které spolupracují s Agenturou pro sociální začleňování. To Joch velmi podporuje.

"V Novém Boru došlo k nejdrastičtějšímu případu - útoku mačetami na hosty baru. Přesto se tam situace nevyhrotila, žádný pokus o pogrom proti romské populaci nenastal, naopak tam demonstrovaly matky proti násilí," popsal. "Druhý extrém je Rumburk, kde došlo k normální hospodské rvačce a udělala se z toho rasová problematika."

V Rumburku to podle Jocha nezvládli hlavně politici. "Starosta Jaroslav Sykáček spolu s poslancem Jaroslavem Foldynou trochu nešťastně uspořádali demonstraci, kterou zneužili neonacisté. Takže tam se to starostovi vymklo z rukou."

Sledujeme téma Romové a Romové v Novém Boru a Romové v Rumburku

Komplexně se tam selhalo. Premiér se zachoval správně

Prvně selhali ti, kteří se zločinů dopustili. "To je prostě neodpustitelné," podotkl Joch. "Ať už je člověk v jakékoli nouzi, vždycky má možnost nestát se zločincem. Selhaly ovšem i místní autority, především v Rumburku, kde se na protiromské vlně snažila místní správa získat sympatie, a tím pádem umožnila infiltraci neonacistů. A selhali samozřejmě i neonacisté, kteří se snaží lacině brojit proti Romům, a tak sami sebe legitimizovat v očích společnosti."

Že jeho šéf, premiér Petr Nečas nijak nezasáhl, ačkoli ho místní i Romové opakovaně žádali o pomoc, považuje Joch za správné. "To, co kritici premiérovi vytýkají, je přesně ten omyl, kterého se dopustili starosta Sykáček a poslanec Foldyna, když chtěli skórovat snadné politické body," řekl s tím, že s Nečasem o situaci nehovořil. "Byla by chyba nedržet se neutrálního přístupu státu ve smyslu 'padni komu padni' a 'rovný přístup ke všem'."

Čtěte:

Senátor Čunek už zase o Romech, binci a ohních na náměstích

Na akci proti Romům se zatýkalo. Nedráždit, prosí policii odborník

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadávají Havlíčkovi, že chce po volbách utnout munici Ukrajině. Ta dle experta stejně tak dlouho nevydrží

19:40 Nadávají Havlíčkovi, že chce po volbách utnout munici Ukrajině. Ta dle experta stejně tak dlouho nevydrží

Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček čelí ostré kritice vládních politiků za svá slova, že by na p…