Postoj stran a hnutí k přijímání migrantů nabývá čím dál větší význam při rozhodování voličů, komu dát svůj hlas. U našich jižních sousedů, jejichž politici kritizovali Českou republiku za malou vstřícnost vůči uprchlíkům, katapultovaly nedělní regionální volby v rakouské spolkové zemi Horní Rakousy na druhé místo tamní Svobodnou stranu s více než třiceti procenty hlasů. Její dvojnásobný zisk oproti posledním volbám se přičítá tomu, že důležitým tématem voleb byla migrační krize a Svobodná strana Rakouska sbírala hlasy nespokojených i díky nedávnému požadavku svého předsedy Heinze-Christiana Stracheho, aby se k ochraně proti nekontrolované migraci na rakouských hranicích vystavěl plot po vzoru Maďarska.
Podle průzkumů u nás dlouhodobě nejpopulárnější hnutí ANO je v postoji k řešení migrační krize poměrně rozpolcené. Mezi ty, kteří nejvíce otevírají náruč uprchlíkům, patří především poslanec Jiří Zlatuška, ale i Martin Komárek nebo ministr spravedlnosti za hnutí ANO Robert Pelikán, na druhé straně názorového spektra najdeme poslance Bohuslava Chalupu a Janu Lorencovou stejně jako předsedu hnutí Andreje Babiše. Jiří Zlatuška ve středečním Interview ČT24 dokonce přirovnal zařízení pro uprchlíky v Bělé ke koncentračnímu táboru a v souvislosti s tím, jak se k migrantům chováme, poznamenal, že na místě ministra vnitra Milana Chovance by neměl lehký spánek v obavách, že bude jednou souzen podle paragrafu 259 a) trestního zákona, mučení a přečiny proti lidskosti.
Migrační vlna je dobře organizovaná a cílená invaze
Jeho stranický kolega Bohuslav Chalupa v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz sice přiznal, že mu je uprchlíků líto, ale migrační vlnu označil za dobře organizovanou, cílenou invazi obrovské skupiny lidí z jiného kulturně-náboženského okruhu s cílem, který byl zcela jasně mnohokrát definován náboženskými vůdci islámu. Jde o podobný postoj, jaký hlásal předseda hnutí Andrej Babiš v pořadu České televize Máte slovo s Michaelou Jílkovou. „Je to určitě bezprecedentní situace, kterou Evropa ještě nezažila. Je to skutečně invaze kultury národů, které mají jiné náboženství, jiné pracovní návyky, jiný vztah k ženám. Tyto národy se nebudou integrovat,“ prohlásil šéf hnutí ANO.
Podobně rázně si počínal o tři později v pořadu Partie televize Prima. „Německo páchá v přímém přenosu ekonomickou sebevraždu. Protože, víte kolik dostává uprchlík na měsíc? 670 euro, což je asi 19 tisíc korun. Jen pro informaci, u nás je důchod 11 tisíc. A ještě mají ubytování zadarmo. Je to největší tragédie Evropy,“ tvrdil Andrej Babiš a doporučil, aby si Evropská unie především chránila své hranice, zatímco uprchlické tábory by měly existovat na území Turecka, odkud by do Evropy měli mířit jen lidé, kteří to opravdu potřebují, ne ekonomičtí migranti. V rozhovoru pro Hospodářské noviny se vyslovil pro společnou pohraniční stráž, která by strážila schengenský prostor, i společnou evropskou armádu.
Hnutí ANO vzniklo kvůli nápravě vnitřních problémů, migrace není prioritou
Nad tím, že hnutí ANO je v této pro veřejnost nyní tak citlivé otázce nejednotné a pro voliče nečitelné, se jeho předseda nepozastavuje. „Já jsem svoje názory v pořadech Máte slovo a Partie řekl jasně. Naši poslanci vyjadřují své názory, hnutí ANO zveřejnilo svůj jasný návrh na řešení uprchlické krize,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz Andrej Babiš. Mezi návrhy hnutí ANO patří nutnost řešit současnou migrační vlnu mimo Evropu, je třeba také jasně definovat, kdo je „skutečný uprchlík“ a kdo uprchlík ekonomický. Uvažovat by se mohlo o zavedení karet pro ekonomické uprchlíky, kteří by už při svém příchodu věděli, kde budou pracovat. Pokud by v tomto zaměstnání skončili, museli by si do tří měsíců najít jiné, jinak by museli z Česka odejít.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník