Šéf státní kasy věří, že snížení červnové valorizace penzí se podaří vládě prosadit i přes ohlášené obstrukce opozice, která stejně jako odbory kritizuje, že senioři přijdou v průměru tisíc korun měsíčně, aby vláda ušetřila. „Odborům a opozici je asi jedno, jak vysoký bude deficit. Já mluvím o mezigenerační solidaritě. Přijdou generace, které to budou muset všechno zaplatit,“ připomíná Stanjura.
Na dotaz, proč vláda přišla s jednorázovým – a ne se systémovým řešením, tj. s trvalou úpravou mimořádné valorizace, která kvůli přidání jen do procentuální části důchodů zvýhodňuje lidi s vysokými penzemi – Stanjura odvětil, že na to nebyl čas. „Museli jsme řešit dopady války a energetické krize, šest měsíců jsme byli předsednickou zemí Evropské unie. Nás to vytížilo natolik, že na debaty o systémovém řešení zatím nebylo tolik času. Jestli to někdo není schopen zohlednit, tak nevnímá realitu,“ řekl ministr financí.
Toho, že mimořádná valorizace skončí kvůli zrychlenému projednávání a kvůli retroaktivitě u Ústavního soudu, se neobává: „Myslím, že to je v pořádku. My jsme přesvědčeni, že postupujeme v souladu s Ústavou. Pokud má někdo pocit, že ne, tak od toho tady Ústavní soud je,“ poznamenal Stanjura.
Nepřipouští názor, že nárok na plnohodnotnou mimořádnou valorizaci lidem vznikl už v lednu, kdy byly zákonné podmínky pro ni splněny. „Takto to nevnímám, a ani lidi, se kterými jsme se o tom bavili, to takto nevnímají,“ podotkl ministr financí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab