Juncker přišel s originálním nápadem na řešení migrace: Až sto tisíc studentů z Afriky ročně na Erasmus

12.09.2018 13:13 | Zprávy

Letos naposledy vystoupil před poslanci Evropského parlamentu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se svým „poselstvím o stavu Unie“. Přiští rok v září už bude vystupovat jiný předseda. Juncker proto svůj projev pojal tak trochu jako bilancování svých úspěchů v čele Komise.

Juncker přišel s originálním nápadem na řešení migrace: Až sto tisíc studentů z Afriky ročně na Erasmus
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Juncker

Vloni ve svém „projevu o stavu Unie“ Juncker proslul myšlenkou, že Češi mají nárok na stejné množství kakaa v čokoládě jako Němci, letos ještě před projevem sliboval „řadu konkrétních návrhů“.

Nakonec jeho hlavní návrhy spočívaly v navýšení počtu příslušníků Evropské pobřežní a pohraniční stráže. Do roku 2020 by jich mělo být 10 tisíc. Pokud jde o migrační krizi, Juncker také zalitoval, že se členské země stále neshodly, jak moc solidární budou. Bez takové domluvy přitom podle předsedy nebude možné udržet schengenský systém volného pohybu. Vyzval proto současné rakouské předsednictví, aby učinilo maximum pro nalezení dohody.

Rakousko přitom již na příští týden svolává do Salcburku neformální summit, který se má zabývat právě otázkami migrace. Podle Junckera je třeba dosáhnout „trvalé solidarity“, a ne řešit každou uprchlickou loď zvlášť, jako je tomu teď.

Nakonec se Juncker pochlubil, že počet uprchlíků dramaticky klesl – o 97 procent ve východním Středomoří a o 80 procent v západním – a prezentoval to jako úspěch svého týmu. „Evropské operace přispěly od roku 2015 k záchraně 690 000 lidí,“ uzavřel.

Další nová iniciativa Evropské komise má chránit demokracii. Komise prý přijde s návrhy, jak „chránit volby v Unii před zásahy cizích zemí a soukromých subjektů“.

Cílem je podle Junckera zajistit, aby volby do europarlamentu, které mají probíhat příští rok na jaře, byly skutečně svobodné, spravedlivé a bezpečně zorganizované. Hlavní iniciativu má v tomto směru vést česká eurokomisařka Věra Jourová. Zejména má zajistit větší transparentnost politické inzerce na internetu a nastavit postihy za neoprávněné užívání osobních dat.

Boj Jean-Claude Juncker vyhlásil „teroristické propagandě“ na internetu. Internetovým firmám, jako je Google nebo Facebook, chce uložit povinnost odstranit tuto „teroristickou propagandu“ ze všech jejich platforem do hodiny.

Pak Juncker přešel ke světové politice: „Silná, jednotná a sebevědomá Evropská unie je silou, se kterou je nutné počítat,“ oznámil. Svět podle něj potřebuje, aby EU byla jednotná, a evropští občané to potřebují také. Evropa je podle něj „strážce míru“.

A jak si Juncker tuto jednotu představuje? „Do voleb musíme ukázat, že Evropa může překonat rozdíly mezi severem a jihem, východem a západem, levicí a pravicí. Evropa je moc malá na to, aby si mohla dovolit rozdělování na poloviny či čtvrtiny,“ vyzval.

S tím souvisí i otázka nacionalismu. Juncker jednoznačně odmítl „přehnaný nacionalismus, který šíří nenávist a ničí vše, co mu stojí v cestě“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

23:05 „Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý,“ říká bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine pro Se…