Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka nedávno pro server Peníze.cz uvedl, že pro stabilizaci důchodového systému v České republice je důležité zapojit lidi v důchodovém věku do aktivního života.
„Ztrácíme mnoho lidí, kteří by mohli alespoň částečně pracovat. Lidé v důchodovém věku v současnosti v drtivé většině končí s prací či podnikáním. Pro společnost je to škoda, nepředávají se zkušenosti a stát také přichází o příjmy z daní,“ řekl s tím, že stát by měl nastavit podmínky tak, aby se zaměstnavatelům vyplatily zkrácené úvazky.
- Původní zdroj ZDE
Ovšem problémem je, že senioři, kteří chtějí pracovat, totiž čelí na trhu práce diskriminaci, neboť zaměstnavatelům je jasné, že takoví lidé stejně za pár let, nebo i dříve, odejdou. „V nás zabudované předsudky vůči stáří a vůči tomu, co starší člověk umí a může, jsou tak silné, že někdy jsou radši místa neobsazená, než abychom přijali šikovnou důchodkyni,“ uvedla Lucie Vidovićová, socioložka z Masarykovy univerzity, která se zabývá ageismem.
Firmy proto – než by nabídly pracovní místa seniorům – raději nechávají místa volná pro mladší zájemce. I když žádný zaměstnavatel podle socioložky otevřeně nenapíše, že daného člověka nepřijme kvůli věku.
Otázkou zůstává, zda starší lidé pracovat chtějí. Donutit je k tomu může současná situace velkého zdražování cen potravin i energií.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.