KSČM opět navrhuje zrušit zákaz dodávek do íránského Búšehru

03.03.2018 17:09 | Zprávy

Poslanci KSČM ve Sněmovně opět předložili návrh na zrušení zákona z roku 2000 o zákazu dodávek do íránské jaderné elektrárny Búšehr. S podobným návrhem přišli již v roce 2009 a předložili ho i v minulém volebním období. Se stejným návrhem přišla i bývalá koaliční vláda, Sněmovna ho ale neschválila. Komunisté argumentují mimo jiné tím, že zákon brání normalizaci obchodních i ekonomických vztahů s Íránem a poškozuje český export, píše ČTK.

KSČM opět navrhuje zrušit zákaz dodávek do íránského Búšehru
Foto: pixabay.com
Popisek: Írán

Zákon z roku 2000 reagoval na záměr jihočeské firmy ZVVZ Milevsko dodat do elektrárny vzduchotechniku. Plánovaný obchod tenkrát kritizovaly Británie a Spojené státy, které měly podezření, že Írán zneužívá civilní programy ke krytí vojenských nukleárních projektů. Zákon zakázal českým výrobcům vyvážet zboží, poskytovat služby, dokumentaci nebo informace v souvislosti s elektrárnou v Búšehru.

Sněmovna už návrh KSČM na zrušení tohoto zákona zamítla v roce 2016, loni neschválila ani stejný návrh, který předložila tehdejší vláda. Ve svém návrhu tehdy uvedla, že navrhuje zrušení zákazu, protože s přihlédnutím ke zrušení sankcí v jaderné oblasti vůči Íránu je zřejmé, že hrozba poškození zájmů ČR už pominula. V diskusi ve Sněmovně se však na straně odpůrců objevovaly mimo jiné námitky týkající se vztahů ČR s Izraelem, který se podle nich cítí být íránským jaderným programem ohrožen. „Je tady 123 nových poslanců, tak uvidíme, jak se na to budou dívat,“ řekl ČTK předseda KSČM Vojtěch Filip ohledně šancí aktuálního návrhu na úspěch.

Ke zrušení zákazu loni v lednu vyzval poslance prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Argumentoval tím, že české firmy kvůli zákazu vývozu přicházejí o zakázky.

Ministerstvo zahraničních věcí zrušení zákona o zákazu dodávek podporuje s ohledem na pominutí důvodů jeho vzniku, sdělil ČTK tiskový odbor úřadu. Odkázal však na to, že zrušení zákona je i v kompetenci ministerstva průmyslu, které při předchozím pokusu bylo spolupředkladatelem návrhu spolu s MZV.

Podle ministra průmyslu Tomáše Hünera (za ANO) jde o záležitost, kde se „bije byznys s politikou“. Nechtěl předjímat, jaké stanovisko k návrhu zaujme, protože nemá dostatek politických podkladů pro korektní vyjádření. „Ale myslím si, že to embargo ve smyslu byznysu bohužel nebude zrušeno,“ řekl ČTK.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další vzpoura v ODS: „Usnesení. Vyzýváme Petra Fialu...“

8:55 Další vzpoura v ODS: „Usnesení. Vyzýváme Petra Fialu...“

Koalice SPOLU, koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL 28. října 2024 podepsala další spolupráci pro volby do …