Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v tomto týdnu představil navrhovanou částku, o niž má být příští rok v minusu státní rozpočet, a po roce 2021 a zřejmě i po letošku půjde o vůbec třetí nejvyšší deficit v historii České republiky. Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) za to současnou vládu a svého nástupce vůbec nepochválil. Varuje, že jsou kroky Fialovy vlády nedostatečné a náš stát se mezitím řítí do dluhové pasti. Spočetl navíc, že nás aktuální kabinet zadluží až o cca 50 procent víc než ten Babišův. Koalice SPOLU již tak prý příště nemá jeho hlas vůbec jistý.
reklama
Od šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury v tomto týdnu vzešel návrh rozpočtu na příští rok, který se ještě může podle ministra měnit, avšak jeho schodek již dolů nepůjde. Návrh státního rozpočtu na příští rok tak počítá se schodkem 252 miliard korun, což znamená, že se i příští rok očekává hospodaření státu, které by mohlo být třetí nejhorší v historii České republiky.
Zatím největší deficit státního rozpočtu byl v roce 2021, kdy tehdejší vláda expremiéra Andreje Babiše (ANO) za exministryně financí Aleny Schillerové (ANO) uzavřela roční rozpočet státu s minusem více než 302 miliardy korun, a Stanjura doufá, že se současné vládě tento rekordní schodek nepodaří překonat, a letošní schodek by podle jeho odhadů měl být 295 miliard korun, což by jej činilo druhým nejhorším.
Na konci srpna bylo hospodaření Česka v minusu 230,8 miliardy korun a Stanjura tvrdí, že se „nenaplňují věštby opozice z křišťálové koule o katastrofickém vývoji schodku“. „Už v červnu jsem říkal, že výsledek rozpočtu bude v září lepší než v červnu, což se nyní naplňuje. Jako vláda uděláme maximum pro to, abychom udrželi plánovaný schodek pro tento rok ve výši 295 mld. Kč,“ uvedl ministr financí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
Vybrali jste si boj s Ruskem. To je jako byste si podtrhli židli.,
Kocum
, 04.09.2023 9:33:26
Místo aby Evropa Rusku nadbíhala, tak na povel hegemona kterej chce Rusko schlamstnout, mu okopává kotníky v naději, že na něj při porcování zbyde šlacha. Bez Ruska a jeho surovin jsme periférie civilizace. A hegemon kterému děláme užitečné hlupáky na nás z vysoka. Ať už to dopadne jak chce, pro nás určitě ne dobře. Jenomže pan Kalousek je jedním z těch, kdo s tím začal.