„Bez kontaktu s občany, chcete-li dolních deseti milionů, není prezident plnohodnotný. A prezident, který se považuje za součást jakési vyvolené elity, je jenom ornamentem na státní budově a ničím víc,“ citoval slova ze Zemanova projevu.
Kritiku miliardáře, uhlobarona, tiskového magnáta a sponzora řady neziskových aktivit Zdeňka Bakaly pak nevnímá jako vyřizování účtů, o kterém mluvili jako zástupci opozice, ale jako velmi vhodné nastolení problému ekonomické kriminality mezi „společenskými elitami“. „Protože přesně tímto způsobem, velmi tvrdým a nekompromisním, může vůbec dojít k prozření velké části společnosti, která považuje řadu polistopadových politických hochštaplerů za jakési ‚demokraty‘,“ dodává Martinek.
Právě pochopení a vyrovnání se s touto skutečností je podle Martinka základním předpokladem toho, aby se společnost posunula dál. A to je důležité pro samotnou politickou pravici, která nyní středem sálu demonstrativně opouštěla inauguraci. „Je to totiž cesta, jak se mohou pravicové strany obrodit a vrátit pravicové politice její skutečný smysl,“ vysvětluje.
Podle Martinka je právě tato tvrdá upřímnost cestou, kterou se můžeme stát normální zemí.
Pokud jde o teatrální gesto odchodu, podle režiséra tím jeho tvůrci velmi výstižně znázornili svou pozici v českém politickém systému.
„To gesto TOP 09 je přesné. Jmenuje se ‚Odcházení‘. Ano, to je přesně to, co by měli udělat. Oni i Němcová. Odejít. Navždy,“ shrnul.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav