Kandidát Fischer se představil na ČT: Vím, komu v Evropě a Americe volat. A to potřebujeme, už nutně

23.11.2022 20:22 | Zprávy

Senátor Pavel Fischer byl jako prezidentský kandidát dalším hostem v pořadu Interview na ČT24. Co neúspěšného kandidáta v boji o Hrad motivovalo, aby se vrátil do boje o křeslo hlavy státu? Prohlásil, že po zkušenostech ze Senátu má co nabídnout. Image „poraženého“ jej prý netrápí, rád by ji ale prolomil tím, že tentokrát vyhraje. Považuje se za plnohodnotného a silného prezidenta, jehož naše země už nutně potřebuje. „A já vím, komu volat, mám telefony po Evropě i v Americe,“ uvedl.

Kandidát Fischer se představil na ČT: Vím, komu v Evropě a Americe volat. A to potřebujeme, už nutně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta republiky Pavel Fischer

Moderátor Daniel Takáč uvedl rozhovor tím, že podle průzkumu nebude Fischera v prezidentské volbě volit dostatečný počet lidí, dokonce predikce ukazují, že daleko menší počet, než když se účastnil boje o Hrad poprvé před čtyřmi roky. Fischer věří, že po zkušenostech v Senátu dnes může nabídnout mnohem víc. „Volba prezidenta ale není jen o figuře, osobnosti, ale také o programu. A já vím, že mám co nabídnout, protože jsem se čtyři roky v Senátu věnoval zahraniční politice, obraně a bezpečnosti,“ vysvětlil senátor, proč se rozhodl o prezidentské křeslo opět zabojovat.

Jedním slovem dodal, že Česko potřebuje silného prezidenta se silným programem, jinak je v oslabení: „Se Senátem jsme hodně často projednávali velké otázky, které se týkají České republiky. Často jsme mluvili o tom, co má dělat vláda. Někdy se dostalo i na prezidenta. A když Česká republika nemá silného prezidenta, který má silný politický program a schopnost jej prosadit, tak vlastně hraje v oslabení. Česká republika je v oslabení, když nemá plnohodnotně zastoupenou funkci prezidenta, ať už z důvodu nemoci či dalších. Já mám politickou zkušenost a mám co nabídnout,“ zopakoval Fischer.

Narážel zřejmě na období, kdy v minulém roce na podzim s ohledem na zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana byla některými senátory často zmiňována ústava a článek 66, jehož prostřednictvím měl být prezident zbaven pravomocí. Pro aktivaci článku byl tehdy právě i senátor Pavel Fischer. Prezidenta Miloše Zemana podle jeho slov chtěli zbavit kompetencí ještě dřív, než byl před rokem hospitalizován, a sice z bezpečnostních důvodů v souvislosti s vrbětickou kauzou, kdy dali na stůl diskusi o článku 66.

Někteří politologové Fischerovi však v rámci minulé volby prezidenta přisuzují image toho, „kdo nevyhrál“, k tomu Fischer dodává, že v zahraničí na něj existuje opačný pohled: „To se mluví o image, když ale vycestuji do zahraničí, kde lidé neprošli kampaní, která tu byla před pěti lety, tak mě často představují jako toho, kdo se umístil už na třetím místě,“ zdůraznil.

„Ale volí vás lidi v České republice,“ připomněl mu moderátor. „To je pravda, ale v západních demokraciích je běžné, že jsou v politice lidé, kteří kandidují poněkolikáté, protože jsou přesvědčeni, že mají co nabídnout. A já přesvědčen jsem, že mám co nabídnout. Image poraženého se dá změnit tak, že jednou vyhrajete,“ věří, že do politické rozpravy může přinést důležitá politická témata.

„V situaci, ve které dnes jsme, potřebuje tato země plnohodnotného prezidenta, který od první minuty, kdy bude zvolen, bude umět v zásadních otázkách, jako je bezpečnost, zahraničí a další, být na svém místě. A já vím, komu volat, já mám telefony po Evropě. Často pracujeme s kolegy v hlavních městech EU nebo Severoatlantické aliance. Pro mě není problém se spojit s někým ve Varšavě, Paříži. Londýně nebo v Americe. Z tohohle pohledu já vím, že od první minuty po zvolení prezidentem mohu fungovat na sto procent,“ dodal Pavel Fischer, který za určitou výhodu považuje i to, že má podporu obou parlamentních komor.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…