Server Reflex.cz se pozastavil nad tím, že na tísňové linky volají i lidé, kteří chtějí nahlásit, že jejich soused či sousedka nedodržují karanténu. Řada lidí se prý řídí heslem: žalovat se nemá, ale hlásit se to musí. Lidé tak policii hlásí, že vidí sedět pána na lavičce v parku nebo vidí paní, jak se prochází s dětmi.
„Další důležité upozornění – prosíme, nezatěžujte tísňovou linku 156. Během dnešního dne se nám násobně zvýšil počet volání na tísňovou linku 156, kdy nám veřejnost oznamuje volný pohyb osob na veřejném prostranství. Jako typický příklad uvádíme: ‚Vidím pána sedět na lavičce v parku, vidím ženu s dětmi procházet se podél řeky.‘ A podobně. Vláda svým nařízením výrazně omezila volný pohyb osob na území celé České republiky, ale výjimky stanoveny jsou. Jednou z nich je také volný pohyb v přírodě či parcích. Samozřejmě, je nutné myslit nejen na ochranu svoji, ale i ostatních. Nadále tedy platí, že není dovoleno vytvářet velké skupiny osob na jednom místě. Děkujeme za pochopení,“ stojí na facebookovém profilu policie.
Server Reflex.cz k tomu dodal, že udavačství mělo v Čechách velkou tradici. Jaroslav Hašek popisuje v románu o dobrém vojáku Švejkovi, jak se lidé udávali. Tradice se rozkošatěla ještě za druhé světové války, kdy nacistické gestapo muselo řadu udání odložit. Úředníci byli přetíženi.
Na hanebné chování řady Čechu za časů druhé světové války upozornil i publicista Martin Schmarcz, který vedle sebe postavil 2 texty, jeden z časů Protektorátu Čechy a Morava a jeden ze současnosti.
Po roce 1948 si člověk správným udáním mohl vylepšit kariéru. Server k tomu poznamenal, že stávající premiér Andrej Babiš (ANO) o tom jako spolupracovník komunistické Státní bezpečnosti musí vědět své.
Jenže teď podle serveru není čas ani na udávání, ani na nezodpovědné chování. Lidé by se neměli udávat, ale zároveň by se měli chovat zodpovědně, nosit roušky, neshlukovat se v parcích a nevyužívat karanténu např. k preventivním návštěvám zubaře, když na ně v pracovním shonu neměli čas. Lidé by se zkrátka měli řídit pokyny vlády, aniž by za každým občanem musel stát policista.
V tom je kouzlo i odpovědnost svobody, kterou si užíváme už 30 let.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp