Karel Janeček dostal zelenou k miliardám pod Cínovcem. Nejlevnější těžba lithia na světě, mnou si ruce Australané

16.06.2017 6:56 | Zprávy

Vláda ve středu 14. června aktualizovala svou surovinovou strategii. Do budoucna v ní počítá se strategickým významem lithia s masovým využitím pro stále výkonnější baterie rozmáhajících se elektromobilů. Koncepce pravděpodobně souvisí s masivními nalezišti tohoto cenného kovu na Cínovci i v dalších lokalitách Krušných hor. Těžbě v oblasti je aktuálně nejblíže miliardář Karel Janeček se svou Cínoveckou deponií.

Karel Janeček dostal zelenou k miliardám pod Cínovcem. Nejlevnější těžba lithia na světě, mnou si ruce Australané
Foto: Pixabay CCO, Public
Popisek: Krušné hory (ilustrační foto)

Firma již svolení k těžbě má a podle báňského úřadu je nyní ve stavebním řízení ohledně vybudování potřebného zázemí. Těžit na Krušnohorsku chce kromě Janečka i australská korporace European Metals. Ta na internetu zve investory do projektu nejlevnějšího lithia na světě a slibuje přitom 20procentní výnosnost operace. Firma do svého holdingu nedávno pohltila původně brněnský Geomet.

Lithium je v současnosti vyhledávanou surovinou. Nahrávají tomu zejména odhady týkající se budoucího vývoje trhu s elektromobily. Masivní uplatnění strategická surovina najde zejména ve stále výkonnějších bateriích. V Krušných horách se lithium vyskytuje v několika lokalitách, a to jak na samotném Cínovci, kde povolení k jeho těžbě v povrchových odkalištích drží společnost Cínovecká deponie spadající pod investiční fond RSJ Miliardáře Karla Janečka, tak ve druhé oblasti na jihu kolem Horního Slavkova.

I zde usiluje o povolení těžby z odkališť Janeček, a to prostřednictvím další ze svých společností, Sanaka Industry. Kromě něj zde chce ale těžit i australský koncern European Metals, který do svého obchodního portfolia nedávno pohltil původně brněnskou geologickou firmu Geomet.

Se subjekty spolupracuje i česká firma HE3DA vynálezce Jana Procházky. Právě ta loni v prosinci otevřela v Česku první továrnu na výrobu nového druhu lithiové baterie postavené na konceptu nanotechnologií, která by měla být levnější a výkonnější. S otevíráním výroben ale HE3DA v budoucnu počítá i ve východních Čechách a na Slovensku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Co takhle zajistit důstojné mzdy občanům ČR?

Vy řešíte snížení vašich mezd, ale já vidím hlavní problém v tom, že většina lidí v ČR má mzdy nízké a celkově je tu velmi nízká životní úroveň, který se nezlepšuje. Co s tím hodláte dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hloupá politika EU! Jen způsob, jak vytáhnout z kapes lidí další peníze. Přestaňte nařizovat, v čem máme jezdit! Podnikatel se neubrzdil

7:18 Hloupá politika EU! Jen způsob, jak vytáhnout z kapes lidí další peníze. Přestaňte nařizovat, v čem máme jezdit! Podnikatel se neubrzdil

Rozvoj elektromobility brzdí Evropská komise svou hloupou politikou. Myslí si to alespoň Pavel Buráň…