Odstrašujícím příkladem jsou podle něho také Karlovy Vary. Konšelé prodali lukrativní majetek a následovníkům přivázali kouli na nohu v podobě KV arény, která město zadlužila na dlouhá léta. To, že je město obětí špatných rozhodnutí, dokazuje i fakt, že se lázeňské centrum vylidnilo, je plné prázdných luxusních bytů a poloprázdných hotelů, které kazí unikátní architektonickou tvář města. Megalomanské stavby ničí okouzlující panoramata, navíc přibývá řada nedostavěných.
Ulili prachy?
Macova odpověď na otázku, co na to říká, je víc než lakonická. Ale výmluvná. „Ulili prachy.“ Po chvilce zamyšlení dodává: „Viděl jsem prchající obyvatele na Šeremetěvu (moskevské letiště). Utíkali před systémem. Igelitky plné dolarů. Směr letadlo Praha a Karlovy Vary. To, co je evidováno ČSÚ, neodpovídá realitě. Bohužel, na rozdíl například od Izraele, u nás nikdo nikdy nezdanil igelitky. Možná něco každý dostal do kapsy. Takže věřme klasikům: ,Na této zemi nevadí zlo. To, co vadí, je lhostejnost k němu. Co bylo v tomto kraji, za těch druhých, není. Chybí vlast.“
Když se ho ptáme, koho myslí těmi druhými, vysvětluje: „V podstatě ti, kdo přišli po válce, byli směsicí. Těmi druhými myslím Němce a Židy. U nás v Brně se považovali za Rakušany. Brno a Karlovy Vary mají mnoho společného. Minimálně podobné divadlo. A vliv Rakousko-Uherska. Ne nadarmo existovalo přísloví: ‘Karlovy Vary jsou rakouské město na německém území, vybudované českýma rukama za židovské peníze'."
Křičí na vlastním hrobě
Erik Maca pozorně analyzuje také volební účast v kraji, která patří dlouhodobě k nejnižším u nás. Upozorňuje, že od roku 2008 ještě více klesla a současně zvolené zastupitelstvo kraje reprezentuje jenom 24 % oprávněných voličů, z toho vládnoucí koalice KSČM a ČSSD pouhých 14 % voličů. Když se ho ptáme, co říká na výsledek posledních voleb do krajského zastupitelstva a vítězství KSČM, vysvětluje to právě nízkou účastí. „Přišlo 32 % oprávněných voličů. Ale bohužel. Ti protestující křičí na vlastním hrobě. V takovém Baskicku je účast 86 %. Být komunistou a křesťanem přitom může být čest. Problém je v tom, že KSČM má stále bolševický střih“.
Zajímá nás také, zda vidí nějaká východiska a řešení. Jeho odpověď je velmi překvapivá: „Vidím Moravské bratry. V duchu Komenského. V duchu těch, kdo odešli do Severní Ameriky. V duchu měst Nazareth a Bethlem v Pensylvánii. Vždy v úctě k zemi a těm druhým,“ zdůrazňuje. Připomeňme, že do Pensylvánie emigrovalo mnoho Čechů, především z Moravy a Slezska, kteří zde založili celé české osady. A spokojeně zde žijí dodnes.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová