Veřejné ochránkyni práv Anně Šabatové začíná téct do bot. Čím dál víc na povrch vyplouvají informace o tom, jak její úřad porušuje zásady nestrannosti při šetření a jak její jednání ohrožuje důvěru v její nezávislost a nestrannost. Toto konstatování je dokonce uvedeno v usnesení Policie České republiky, která vůči ombudsmance šetřila podezření ze spáchání přečinu zneužití pravomoci úřední osoby. Policejní orgán sice došel k závěru, že šetření Veřejného ochránce práv ve věci údajné diskriminace somálské uchazečky o studium spočívající v odepření možnosti nosit během výuky muslimský šátek zvaný hidžáb nebylo provedeno nestranně, ale nezakládá trestněprávní odpovědnost, protože Veřejného ochránce práv nelze považovat za úřední osobu ve smyslu ustanovení §127 trestního zákoníku.
Na jásání to však pro Annu Šabatovou určitě není. Její vstup do kauzy nošení muslimského šátku na Střední zdravotnické škole v Ruské ulici v Praze 10 bude pro ni mít další nepříjemné pokračování. Ředitelka školy Ivanka Kohoutová na ni totiž podává žalobu z titulu ochrany osobnosti, přičemž se dožaduje omluvy a finanční satisfakce ve výši dvou milionů korun. Po úřadu Veřejné ochránkyně práv se odškodnění za nesprávný úřední postup domáhá i Střední zdravotnická škola, a to ve výši jednoho milionu korun. „Důvodem pro rozhodnutí podat žaloby na veřejnou ochránkyni práv jsou závěry šetření Policie ČR, Městského ředitelství policie Brno, které prošetřovalo skutečnosti, na které jsem poukázal ve svém trestním oznámení,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz právní zástupce školy Radek Suchý.
Manipulace s důkazy a pochybnosti o nestrannosti úřadu
Zmíněné trestní oznámení podal na Annu Šabatovou pro podezření ze spáchání přečinu zneužití pravomoci úřední osoby a přečinu poškození cizích práv. Advokát byl přesvědčen, že Anna Šabatová při prověřování stížnosti somálské uchazečky o studium na Střední zdravotnické škole manipulovala s důkazy, nepostupovala nestranně a zasahovala do kompetence České školní inspekce. „Ačkoli Policie České republiky věc odložila s tím, že nejde o podezření z přečinu, závěry policejního šetření lze i tak považovat za zásadní a skandální. Víceméně totiž potvrzují, že ačkoli nejde o trestní čin, dala policie jak škole, tak ředitelce i mně samotnému za pravdu,“ domnívá se Radek Suchý.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník