Americký deník The Washington Post vydal k aktuálnímu vývoji redakční komentář, v němž obviňuje Rusko z toho, že „útočí na národy, které prosazují právní stát“. „Zdá se, že ten, kdo vražedný útok novičokem proti Sergeji Skripalovi a jeho dceři nařídil, chtěl Velkou Británii ponížit. Vrazi nejspíš nebudou vydáni do rukou Britů, ale celý případ připomíná vraždu bývalého agenta KGB Alexandra Litviněnka v roce 2006. Také tehdy Rusko svoji vinu popřelo,“ píše vlivný americký deník.
Terčem kritiky se v redakčním editorialu stává také Vladimir Putin. „Ruský prezident pravidelně prohlašuje, že chce z Ruska opět učinit velkou zemi, která vzbuzuje úctu. Ale podobné vražedné akce jsou jen políčkem do tváře národů, které jsou založeny na demokracii, právních normách a dodržování mezinárodního práva. Rusko opět jen ponižuje ostatní a opakuje tak to, co dělal Sovětský svaz v dobách komunismu.“
Podle The Washington Post by měla Velká Británie na otravu novičokem reagovat tvrdě a nekompromisně. „Už jenom proto, že po vraždě Litviněnka Rusko udělalo opět to samé,“ míní americký deník s tím, že podobné aktivity ruských zpravodajských služeb vrací svět do období studené války. Podobný názor zastává také komentátor britských The Times Ben Macintyre, který studenou válku zmiňuje přímo v titulku svého textu.
Macintyre připomíná, že Velká Británie na otravu novičokem reagovala vyhoštěním 23 ruských špionů. „Ale v naší zemi zůstávají stovky dalších ruských agentů, kteří mají diplomatickou akreditaci. Jsou to vlastně takové spící buňky, které se maskují za spořádané občany. Britští zpravodajci tvrdí, že ve Velké Británii pobývá více ruských špionů, než tomu bylo v období studené války. Metody ruských zpravodajců zůstávají stejné jako před rokem 1989,“ tvrdí komentátor.
K novému vývoji kauzy novičok se na svém facebookovém profilu vyjádřil také analytik Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty, který píše o „dvou výhrách nad Kremlem“: „Britové zveřejnili identitu dvou agentů ruské vojenské zpravodajské služby GRU, které viní z chemického útoku na britském území. Detailní fotky z kamer, záznamy letů. Známe jejich tváře. Estonci odhalili dva vlastizrádce, kteří v řadách estonské armády vynášeli utajované informace Rusům. Šlo o rodinné duo – syn Deniss Metsavas (ročník 1980) a Pjotr Volin (ročník 1953). Dnes to oznámil estonský žalobce společné s šéfem kontrarozvědky KAPO a náčelníkem generálního štábu.Kdykoliv chytneme člověka, který pracuje pro nepřítele na našem území, je to důležitá výhra. Pohled k nám: Martin Nejedlý si stále vodí prezidenta ČR,“ napsal Janda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro