Kdo tlačí „manželství pro všechny“? Sešlo se 6 neziskovek, peníze od Sorose a pak se začaly dít věci…

07.07.2023 21:35 | Komentář

Když se v minulém týdnu v Poslanecké sněmovně projednávalo „manželství pro všechny“, bylo hodně slyšet o organizaci Jsme fér. Ta si již před několika lety vzala téma manželství pro menšiny za své a začala systematicky prosazovat jeho přijetí.

Kdo tlačí „manželství pro všechny“? Sešlo se 6 neziskovek, peníze od Sorose a pak se začaly dít věci…
Foto: Hana Brožková
Popisek: Vyslání jasného vzkazu, že pro nenávist a homofobii není na světě místo

„Vážená paní poslankyně, navzdory oslovení, se na Vás teď obracím hlavně jako matka na matku. Mám tří děti, dva syny a jednu dceru. Synové se narodili jako první, já jsem však vždy toužila i po dceři a vnímala jsem jako velký dar, když se deset let po synech narodila. Synové jsou už dávno ženatí, mají vlastní rodiny a já jsem hrdou babičkou dvou krásných vnoučků. Teď bych však ráda vdala i dceru, to ale nejde, protože miluje ženu.“

Tento „vzorový e-mail“ pro poslance, kteří nepodpořili novelu občanského zákoníku zavádějící manželství i pro sexuální menšiny, vytvořila organizace Jsme fér. Ta také téma od počátku prosazuje. Podobné metody nejsou v jejím případě žádnou novinkou.

Vznikla v roce 2017 jako projekt spolupráce šesti už zaběhlých neziskovek. Tahounem integrace bylo od počátku hnutí Prague Pride, které už od roku 2014 organizuje stejnojmenný festival duhové hrdosti a další akce popularizující LGBT témata.

Za touto organizací od počátku stojí Czeslaw Walek, právník polského původu narozený v Třinci, s profesní historií v Transparency International a na Úřadě vlády ČR. Od roku 2009 byl náměstkem ministra pro lidská práva Michaela Kocába, poslední tři měsíce Fischerovy vlády úřad po Kocábově demisi fakticky řídil. Současně působil ve správní radě Nadace Open Society Fund Praha.

Několikrát neúspěšně kandidoval za Stranu zelených a v roce 2011 odešel z Úřadu vlády. Od téhož roku je pořadatelem Prague Pride. Ve spolku, který festival pořádá, působí dodnes.

V roce 2017 se Czeslaw Walek stal rovněž vedoucím projektu Jsme fér.

Společný projekt pěti neziskových organizací, ve kterém od počátku vedle Walka figuruje například právnička Adéla Horáková, měl už v prvním roce rozpočet 4.252.661 Kč, do kterého nejvíce přispěli Tides Foundation (americká nezisková organizace, orientovaná na progresivní politické agendy) a Open Society Foundation, navázaná na světovou síť OSF vybudovanou finančníkem Georgem Sorosem.

Kromě Prague Pride se na projektu podílí také Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu PROUD, za kterou stojí právě právnička Adéla Horáková. Ta se stala nejvýraznější mediální tváří kampaně Jsme fér, kterou zastupovala i na slyšeních v Poslanecké sněmovně.

Dále spolek Mezipatra, organizující každoročně stejnojmenný queer filmový festival a za cíl si klade „rozšiřovat vnímavým divákům v České republice prostor pro objevování různorodosti genderových a sexuálních identit“.

Spolek Logos je ekumenickým společenstvím LGBTQ věřících, které samo o sobě říká, že „koření církev“.

Účastníky doplňuje Amnesty International Česká republika. Ta považuje absenci manželství pro všechny za projev nespravedlnosti.

Féroví kandidáti, ty kroužkujte

„Nevidím žádný důvod, aby manželství nemohlo platit pro gaye a lesby stejně jako pro heterosexuály. Je tu určité tabu a strach; řekla bych, že i trochu náboženská zlomyslnost. Je to trochu jako otroctví černochů. Určité skupině obyvatel se odebírá – s ohledem na jejich rasovou nebo sexuální totožnost – právo, které ostatní mají,“ vzkázala organizaci do začátku režisérka Agniezka Holland.

Aktivisté se zaměřili především na volby, které probíhaly v říjnu 2017. Přístup politických stran ke své agendě oznámkovali jako ve škole. Jedničku dostali pouze Zelení, dvojku Piráti a překvapivě hnutí ANO, zato Svobodní, ODS, KDU- ČSL, SPD a TOP 09 dostali pětku.

Toto hodnocení bylo medializováno, stejně jako seznam „férových kandidátů“, vypracovaný na základě ochoty spolupracovat s neziskovou organizací. Ta vydala voličům oficiální doporučení, aby jmenované kandidáty kroužkovali.

V roce 2017 rovněž byla zahájena podpisová akce s cílem sehnat 50 tisíc podpisů pod návrh na rozšíření manželství i na skupiny sexuálních menšin.

V roce 2018 už kolem Prague Pride funguje celý ekosystém projektů a organizací, například poradna Sbarvouven.cz nebo Prague Business Forum, které cílí na prosazování LGBT rovnosti na pracovištích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Asi vymřem v pohodě !, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePetr Rejpal , 08.07.2023 7:50:57
Je to emotivní situace a nedá se to nijak pochopit . Já se koukám po ženských "prdelkách" a říkám si - to by se to hladilo a neumím si představit že bych čuměl po chlapech , bylo by to pro mne odporné,jenže teplouš to má obráceně a to není k pochopení ! Proto se to nedá solidně vyřešit .

|  6 |  0

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …