Britský premiér David Cameron už řekl, že vládní kabinet Britům doporučuje, aby hlasovali pro další členství v Unii. Kdyby se britští voliči rozhodli vrátit k suverenitě, znamenalo by to zásadnější signál, protože s řadou věcí jsou nespokojeny i další země, a mohl by následovat dominový efekt, míní politolog.
Dohoda Británie se zbytkem Evropské unie mimo jiné předpokládá, že Londýn se nemusí podílet na další politické integraci EU. Obsahuje také pojistky proti zasahování do finančních záležitostí Británie. Krizové mechanismy spouštěné ve snaze bránit finanční stabilitu eurozóny se například nebudou moci dotýkat rozpočtů zemí mimo ni a otázky finančního dohledu zemí bez eura jsou jen jejich věcí, pokud se nerozhodnou jinak. Podařilo se najít kompromis v případě přídavků, jež země vyplácí pracovníkům z jiných zemí Unie na děti, které zanechali ve své vlasti.
Obsah dohody je podle Kanioka mnohem zásadnější z pohledu britské politiky než z hlediska fungování integrace zbylé sedmadvacítky. Ostatní státy, které Británii ustoupily, tím dávají najevo, že mají vůli ustoupit a domluvit se. Jak uvedl, žádný z bodů neznamená nic nového, co by Británie dlouhodobě neprosazovala. Cameron se tak podle něj mohl vrátit do Londýna a říct, že dovezl něco, co může mediálně prodat. Postoj české delegace byl podle jeho názoru racionální a nevybočoval z chování delegací ostatních členských států.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd, čtk