Úvodem se Renzi vyjádřil k odchodu Británie z Unie. „Jsem přesvědčen, že odchod Británie z Unie by byl velmi špatný pro Evropu i pro Londýn,“ uvedl Renzi s tím, že se domnívá, že dojednaná dohoda Davida Camerona s Unií je dobrá. Sám za Itálii dodává, že v řadě návrhů na hluboké změny v Unii s Británií souhlasí.
„Poslední dobou stále větší počet evropských občanů vnímá Unii jako poručníka, který navaluje stále další předpisy a zákazy. Úplně se vytratil původní duch integrace spočívající v ideálu spojení států, které spolu často válčily. Evropa nemůže být pouze o účetnictví,“ dodal Renzi.
A vyjádřil se také k migrační krizi, kde Itálie je dle něj jedinou zemí, která v otázce uprchlíků nezměnila postoj. „Když jsem v roce 2014 na evropských summitech říkal, že je to celoevropský problém, připadal jsem si jako ti blázni, co jedou na dálnici v protisměru. Až vloni na jaře a v létě se postoj hlavně Německa a Francie změnil. Nyní už většina států uznává, že dublinský protokol byl situací překonán,“ sdělil.
Potvrdil také, že Itálie nyní souhlasí s uvolněním tří miliard eur Turecku, aby došlo k přibrzdění příchodu uprchlíků do Evropy. Ale zároveň dodal, že je naprosto iluzorní se však domnívat, že toto může situaci vyřešit. „Situace se tím odlehčí, my ostatně máme už dva roky dohodu s Tureckem a příliv uprchlíků ze Sýrie do Itálie poklesl. Ale dokud se nepodaří nějakým způsobem vyřešit situaci přímo v Sýrii, Libyi a početné skupině afrických států, bude problém dál akutní. My se musíme ujmout příležitosti a investovat například do řady afrických států, které mají perspektivy hospodářského růstu, a tím proud uprchlíků značně zmenšit. Ale to je střednědobá perspektiva,“ doplnil.
To, že by se měly krátit unijní fondy zemím Visegrádu, které na svém území nechtějí uprchlíky, není dle jeho názoru žádná výhrůžka, ale zcela otevřené a reálné uvažování. „Myslím si, že členství v Unii znamená sdílení některých hodnot a projevení vzájemné solidarity. A ta se musí projevit ve všech směrech. My přispíváme do rozpočtu Unie přibližně 20 miliardami eur. A dostáváme zpět asi 13. Je pravda, že je částečně chyba i u nás, protože všechny fondy se nevyčerpají, i když se situace zlepšila. Ale jsou země, které z rozpočtu dostávají víc, než do něj dávají,“ uzavřel s tím, že migrace je celoevropský problém.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef