Ke konci srpna bylo v ČR 341.496 cizinců z tzv. třetích zemí. Především z Ukrajiny

14.12.2019 13:55 | Zprávy

Ke konci srpna letošního roku pobývalo v Česku legálně 341.496 cizinců z tzv. třetích zemí, tedy ze států mimo Evropskou unii, Evropský hospodářský prostor a Švýcarsko. Vyplývá to z koncepce integrace cizinců pro příští rok, kterou v pondělí projedná vláda. Nejvíce, přes 140.000 lidí, pocházelo z Ukrajiny, následovali občané Vietnamu a Ruska, napsala ČTK.

Ke konci srpna bylo v ČR 341.496 cizinců z tzv. třetích zemí. Především z Ukrajiny
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Evropa, Rusko

Téměř dvě třetiny cizinců ze třetích zemí pobývalo na území Česka na základě povolení k trvalému pobytu. „Skutečnost, že většina cizinců pobývá v České republice trvale, lze z dlouhodobého hlediska považovat v souvislosti s integračním procesem za pozitivní,“ uvádí materiál.

V posledních letech podle materiálu výrazně stoupají počty dětí, žáků a studentů z řad cizinců na mateřských, základních, středních i vysokých školách. Pozitivním trendem pro integraci je právě nárůst počtu dětí v mateřských školách. Předkladatelé dodávají, že podíl cizinců ze třetích zemí na čerpání sociálních dávek v České republice je minimální, v prosinci loňského roku činil zhruba 1,5 procenta z celkového objemu.

Právě na cizince ze třetích zemí se koncepce integrace cizinců pro rok 2020 zaměřuje, v rozpočtu resortu vnitra je na to vyčleněno přes 48 milionů korun. Materiál stanovuje pět klíčových oblastí – znalost českého jazyka, ekonomická a sociální soběstačnost, sociokulturní orientace ve společnosti, vztahy mezi komunitami a princip postupného nabývání práv cizinců v návaznosti na postupné získávání vyšších pobytových statusů na území České republiky. Některých integračních nástrojů mohou podle materiálu využít i občané Evropské unie a držitelé mezinárodní ochrany.

Integrační politika se podle Ministerstva vnitra více zaměřuje na cizince ve zranitelném postavení, zejména jde o ženy. Důraz se klade na to, aby se mohly integračních aktivit zúčastnit a tím se snížilo riziko, že budou ve společnosti izolovány. Dále se integrační politika zaměřuje na děti a seniory.

V loňském roce evidovalo Ministerstvo vnitra v Česku celkem 566.931 cizinců. Proti roku 2017 jich bylo o 40.120 více, tedy o 7,6 procenta. Nejvíce cizinců s povoleným pobytem pocházelo loni z Ukrajiny (131.709), Slovenska (116.817) a z Vietnamu (61.143). Dohromady lidé z těchto tří zemí tvoří více než polovinu cizinců v Česku. Cizinci ze třetích zemí představovali podle zprávy o migraci za loňský rok 59 procent cizinců pobývajících v ČR.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…