Plán maďarské vlády ochránit své obyvatele před nejvyšší inflací v Evropě, která přesahuje 20 procent, se nevyvedl. Místo toho Maďaři před svátky nacházejí prázdné regály a některé základní potraviny jsou na příděl, jak informuje server Echo24.cz. Ceny potravin jsou zároveň na historickém maximu, kdy v listopadu stouply o neuvěřitelných 49 procent.
Supermarkety přikročily kvůli nedostatku potravin k přídělovému systému. Například řetězec supermarketů Aldi začal omezovat nákup brambor pouze na 1 kilogram na osobu nebo 1 litr mléka na osobu.
„Přišla jsem sem, protože sousedka říkala, že teď je tu mléko,“ uvedla 67letá obyvatelka Budapešti, před jednou z prodejen Aldi. „Obvykle tu žádné není a vajíčka jsem už dlouho neviděla. Nevím, jak budu péct na Vánoce,“ dodala seniorka. Podle informací agentury Bloomberg podobná omezení zavedly i další supermarkety jako Spar, Lidl nebo Tesco.
Orbánovi tak nevyšel další z jeho plánů, kterými chtěl mírnit dopad vysoké inflace na obyvatele Maďarska. Podle centrální vlády naopak cenové stropy na pohonné hmoty, potraviny nebo hypotéky přinesly zprvu nedostatek potravin, protože se zahraničním dodavatelům nevyplatilo do Maďarska své produkty dodávat, což postupně vedlo k rapidnímu zdražování a opaku toho, co Orbán zamýšlel.
Maďarsko má aktuálně nejvyšší inflaci v Evropě, která činí 22,5 procenta. Inflace tlačí nahoru zejména ceny elektřiny, plynu a dalších paliv, kde ceny stouply meziročně o 65,9 procent. Potraviny meziročně stouply o 43 procent, přičemž například vejce nebo chléb zdražil téměř na dvojnásobek, a podobně jsou na tom další potraviny, jako mléčné výrobky nebo těstoviny.
Zatímco doma Orbán s cenovými stropy experimentuje, na úrovni Evropské unie bylo Maďarsko jediným státem, který hlasoval proti zavedení cenového stropu na plyn v případě, že by cena vystoupala nad předem určenou hranici. Opatření i tak bylo schváleno a vstoupí v platnost od 15. února.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.