Klaus nejdříve poděkoval Nigelu Farageovi za pozvání a prohlásil, že je přítelem Velké Británie. „Měli byste vědět, že máte obecně mnoho přátel v České republice, ale konkrétně, co se týče Brexitu. Mnoho z nás začalo slavit a otevírat šampaňské, když jsme slyšeli o výsledku referenda před třemi roky. Byla to pro nás velká událost. Nepovažovali jsme to jen za své vítězství, ale za vítězství všech evropských demokratů, tedy i naše. Referendum o Brexitu nebylo jen o Velké Británii, ale o Evropě jako takové, o Evropské unii a o nás v České republice,“ prohlásil bývalý prezident.
„My Češi jsme v mnoha ohledech stejnými kritiky poměrů v EU, unijní postdemokracie, necitlivosti a arogance, unijního nedemokratického základu. My o sobě chceme rozhodovat v Praze, stejně jako vy chcete o své zemi rozhodovat v Londýně, a ne v Bruselu. Je to takto jednoduché a ostatní vysvětlení jsou mylná a zavádějící,“ pokračoval Klaus.
„Rozhodnutí o Brexitu bylo historickým milníkem. A o co bylo neočekávanější, o to bylo vítanější. Změnilo Evropu. Byla to smrtící rána pro pýchu evropských pohlavárů, pýchu unijní nomenklatury. Mnoho lidí si myslelo, že k Brexitu došlo jen díky referendu. Ale to je omyl. Politické elity EU ho nechtěly přijmout, protože nechtěly dospět k pozitivnímu řešení. Chtěly co nejvíce potrestat, ponížit a odsoudit Velkou Británii. Chtěly ukázat, že není žádná možnost přátelského odchodu z EU, zvláště, že malé země nemají šanci EU opustit,“ tvrdil známý euroskeptik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas