Klaus st. u Nigela Farage: Vytrvejte! Nezklamte nás, potřebujeme vás

23.05.2019 8:01 | Zprávy

Vleklá vládní krize ve Spojeném království dala vzniknout nové straně, Straně Brexitu (Brexit Party). Založil ji europoslanec Nigel Farage, bývalý lídr strany UKIP, a požadavkem strany je tzv. tvrdý Brexit bez dohody, tedy že by Británie opustila zónu volného obchodu i celní unii. Na včerejším setkání členů strany hovořil také bývalý prezident České republiky Václav Klaus, jenž své poznámky zveřejnil na svém webu. A jako obvykle nenechal na EU nit suchou: „Politické elity EU Brexit nechtěly přijmout, protože nechtěly dospět k pozitivnímu řešení. Chtěly co nejvíce potrestat, ponížit a odsoudit Velkou Británii. Chtěly ukázat, že není žádná možnost přátelského odchodu z EU, zvláště, že malé země nemají šanci EU opustit.“

Klaus st. u Nigela Farage: Vytrvejte! Nezklamte nás, potřebujeme vás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident Václav Klaus

Klaus nejdříve poděkoval Nigelu Farageovi za pozvání a prohlásil, že je přítelem Velké Británie. „Měli byste vědět, že máte obecně mnoho přátel v České republice, ale konkrétně, co se týče Brexitu. Mnoho z nás začalo slavit a otevírat šampaňské, když jsme slyšeli o výsledku referenda před třemi roky. Byla to pro nás velká událost. Nepovažovali jsme to jen za své vítězství, ale za vítězství všech evropských demokratů, tedy i naše. Referendum o Brexitu nebylo jen o Velké Británii, ale o Evropě jako takové, o Evropské unii a o nás v České republice,“ prohlásil bývalý prezident.

„My Češi jsme v mnoha ohledech stejnými kritiky poměrů v EU, unijní postdemokracie, necitlivosti a arogance, unijního nedemokratického základu. My o sobě chceme rozhodovat v Praze, stejně jako vy chcete o své zemi rozhodovat v Londýně, a ne v Bruselu. Je to takto jednoduché a ostatní vysvětlení jsou mylná a zavádějící,“ pokračoval Klaus.

„Rozhodnutí o Brexitu bylo historickým milníkem. A o co bylo neočekávanější, o to bylo vítanější. Změnilo Evropu. Byla to smrtící rána pro pýchu evropských pohlavárů, pýchu unijní nomenklatury. Mnoho lidí si myslelo, že k Brexitu došlo jen díky referendu. Ale to je omyl. Politické elity EU ho nechtěly přijmout, protože nechtěly dospět k pozitivnímu řešení. Chtěly co nejvíce potrestat, ponížit a odsoudit Velkou Británii. Chtěly ukázat, že není žádná možnost přátelského odchodu z EU, zvláště, že malé země nemají šanci EU opustit,“ tvrdil známý euroskeptik.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus

13:20 Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus

Výroky premiéra Petra Fialy o dorovnání německých platů za čtyři roky vyvolaly u řady lidí velké poz…