ODS může slavit. Po volebním Waterloo z let 2013 a 2014 se zdá, že strana opět sílí. Jiří Leschtina má za to, že klidná práce profesora politologie Petra Fialy přináší ovoce. Svědčí o tom i první kolo voleb do třetiny Senátu. Tyto senátní volby může ODS vyhrát.
Zároveň se však ukazuje, že má strana i druhou tvář. „Klausovskou tvář xenofobního třeštění“. V Praze se prý volební kampaň v závěru zvrhla v útoky na bezdomovce a „máničky“.
„Tyhle volby totiž také připomněly, že kromě té profesorské tváře má strana pořád ještě i tu méně přívětivou - řekněme klausovskou. Střízlivá a vstřícná kampaň, šitá na míru aktivnímu, městskému liberálovi se v posledních týdnech zvrtla v nenávistné útoky proti příživníkům, bezdomovcům, feťákům, dredařům či máničkám. Zase to byla ODS známá z konce devadesátých let nebo z kampaně v roce 2002, kdy oblepila zemi plakáty, na níž Českou republiku obklopoval hrůzný černý prstenec, znázorňující sudeťácké nebezpečí,“ zavzpomínal Leschtina.
Dvě tváře ODS se ale neprojevily jen v komunálních volbách, ale i ve Sněmovně, kde ODS navrhla Sněmovně usnesení, že Evropský parlament udělal chybu, když hlasoval proti Maďarsku. Toto prohlášení bylo prohlašováno poslanci ODS, ANO, KSČM a hnutím SPD Tomia Okamury.
Evropský parlament přitom doporučil Evropské komisi zahájit řízení s Maďarskem kvůli tomu, že tamní premiér Viktor Orbán oslabuje nezávislost justice, svobodu médií a roli občanské společnosti. Pokud chce být ODS skutečnou alternativou k ANO a k jeho občasné tiché koalici s Tomiem Okamurou a komunisty, neměla by podle komentátora podporovat Orbánův autoritativní režim.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp