Kliniku nelegálně obývají squatteři. Zastupitelstvo Prahy 3 o ní dnes bude jednat

08.03.2016 6:23 | Zprávy

Zastupitelstvo Prahy 3 bude jednat o Autonomním sociálním centru Klinika. Jednání svolala opozice, která podporuje setrvání aktivistů na Žižkově. Minulý týden jim ale skončila roční výpůjčka budovy od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Squatteři tak stejně jako v době boje za získání budovy v prosinci 2014 budovu v současné době obývají nelegálně. V centru pořádají přednášky, filmové projekce nebo jazykové kurzy.

Kliniku nelegálně obývají squatteři. Zastupitelstvo Prahy 3 o ní dnes bude jednat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solidární pochod za zachování centra Klinika, kterému Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových odmítl prodloužit smlouvu

Starostka Vladislava Hujová (TOP 09) pozvala na jednání ministra financí Andreje Babiše (ANO), pod nějž ÚZSVM spadá, a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), protože odbor bezpečnostní politiky jeho resortu loni Kliniku zmiňoval v situační zprávě na téma extremismus. Pravicoví extremisté navíc budovu napadli letos v únoru kameny a pyrotechnikou v den, kdy se v Praze pořádaly protiuprchlické demonstrace. Klinika totiž na podporu uprchlíků pořádala materiální sbírku.

Jako důvod, proč výpůjčku znovu neprodloužil, ÚZSVM uvádí, že byl stavebním úřadem Prahy 3 upozorněn, že dům byl zkolaudován jako plicní sanatorium a je tak využíván v rozporu s tímto rozhodnutím. ÚZSVM jeho užívání hrozí statisícová pokuta. Aktivisté i zastupitelé za Žižkov nejen sobě se domnívají, že objekt lze snadno rekolaudovat.

"Praha 3 by se proto měla obrátit na Radu hlavního města Prahy, aby s ÚZSVM zahájila jednání o převodu objektu Jeseniova 60 do vlastnictví hlavního města," uvedl zastupitel Prahy 3 a zároveň hlavního města Matěj Stropnický (Trojkoalice/Stana zelených). Aktivisté zároveň sbírají podpisy pod petici, ve které žádají, aby se situací zabývalo zastupitelstvo Prahy.

Podle ředitelky ÚZSVM Kateřiny Arajmu teď musí potřebnost budovy pro stát projednat vládní dislokační komise. Pokud o ní neprojeví zájem nějaká organizační složka státu, jíž ale samosprávy nejsou, bude prodaná.

Squatteři budovu obsadili koncem roku 2014, po několika měsících a svolení vlády se jim podařilo objekt si vypůjčit. Na podporu centra v minulosti demonstrovaly stovky lidí. V centru fungovala například komunitní prádelna, knihovna, kavárna, pořádají se tam přednášky či koncerty. Programy jsou zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. Především svépomocí aktivisté budovu i opravili. Odmítají dotace samosprávy a velkých sponzorů.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tak si to pojďme vyzkoušet. Putin dal Západu mrazivý návrh

11:52 Tak si to pojďme vyzkoušet. Putin dal Západu mrazivý návrh

Ruský prezident Vladimir Putin fakticky stojí v čele Ruské federace od roku 1999, tedy čtvrt století…