Komentátor Leschtina jásá: Brexit nás zachránil od monstra populismu a referend

28.06.2016 10:17 | Zprávy

Podle komentátora serveru Reflex.cz Jiřího Leschtiny nás brexit může zachránit nikoliv od Bruselu, ale spíš od monstra populismu.

Komentátor Leschtina jásá: Brexit nás zachránil od monstra populismu a referend
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Leschtina tak navazuje na komentář exprezidenta Václava Klause v Českém rozhlase Radiožurnál, který kromě radosti sdělil také to, že Velká Británie zachraňuje Evropu od „bruselského monstra“.

„Jenže spolu s tím, jak hlavy vychládají, vnucuje se myšlenka: Nezachrání nás nakonec Velká Británie spíš bezděky před monstrem populismu, jehož věrnými vyznavači jsou právě Klaus a další přihrávači unijního rozpadu?“ táže se Leschtina. Podle něj se nad kontinentem již delší dobu snáší strašák referend o vystoupení z Evropské unie, přiživovaný kremelskou propagandou a ruskými penězi pro nacionalistické formace v Evropě. „A bezesporu po úspěchu brexitářů zesílí volání po takovém plebiscitu ve Francii, Nizozemí i v dalších zemích včetně České republiky,“ dodal. Strašák se tak prý z fiktivní hrozby stal nečekaně realitou. „A každý, kdo od nynějška bude volat po referendu o vystoupení z Evropské unie, musí počítat s tím, že voliči kdekoliv na kontinentě budou mít před očima hmatatelné dopady tohoto kroku na britských ostrovech,“ sdělil Leschtina.

Následně poukazuje na změny ve vyjádřeních, například lídra zastánců brexitu Borise Johnsona, který ještě minulý týden sliboval Britům okamžitý profit po vystoupení z EU, aby dnes řekl, že není kam spěchat. „A nacionalista Nigel Farage? Ten se voličům rovnou vysmál do obličeje, když pár hodin po lidovém hlasování přiznal, že sliby jeho strany o každotýdenním posílání 350 milionů liber do britského zdravotnického systému namísto do Bruselu byly volební lží,“ zmínil také.

Původní text ZDE.

„A to je teprve začátek. Brzy se může ukázat, že jednání s Evropskou unií spíš než triumfálním odhozením bruselského chomoutu budou nesmlouvavým vyjednáváním v režimu ‚něco za něco‘. A Británie zůstane dál svázána s EU sítí kompromisů. Například když výměnou za přístup na jednotný evropský trh bude muset britská vláda akceptovat volný pohyb osob a tím i daleko benevolentnější přístup k migraci, která se stala klíčovou zbraní zastánců brexitu,“ myslí si také komentátor.

Závěrem se Leschtina obouvá také do populistů. Jak si všiml, Češi se spolu s dalšími lidmi ze střední a východní Evropy stali jejich nástrojem pro manipulování a lži v kampani před britským referendem. Byli totiž líčeni jako příživníci. „A je dobré také nezapomenout, že proti tomu nezazněl jediný hlas ze strany obhájců národních zájmů typu Okamury, Konvičky, Klause nebo prezidenta Zemana. Což je jen další důkaz, že populistům ve skutečnosti nejde o blaho národa, ale především o udržení se u moci nebo o nové nastartování upadlých kariér,“ uzavřel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rada pro Fialu: Inspirujte se Trumpem, jeďte se zeptat lidí, co je trápí

18:50 Rada pro Fialu: Inspirujte se Trumpem, jeďte se zeptat lidí, co je trápí

Jiří Jan Maria Melchior Lobkowicz, česko-švýcarský politik a finančník, se vyjádřil ke zvolení Donal…