„Než ale označíme pana Zemana za agenta velkoruských zájmů, který je horlivější než sám `jeho pán`, přiznejme mu, že myšlenku federalismu prosazuje i pro Evropskou unii. Když nebudeme na českého prezidenta zlí, budeme si myslet, že to s Ukrajinou snad řekl proto, že je pro něj federalismus vlastně lékem na leccos,“ uvedl Macháček a připomíná, že jedna věc je mluvit o federalismu jako o cestě pro Evropskou unii, kde je Česká republika řádným členem, věc druhá je navrhovat federalistické uspořádání cizímu suverénnímu státu, kterému zrovna Rusko anektovalo část území.
Komentátor podotýká, že myšlenku federalismu by si měli osvojit nejprve sami Ukrajinci. Připouští, že pokud o federalismu pro Ukrajinu diskutují americký a ruský ministr zahraničí, leckomu to může zavánět Mnichovem nebo Jaltou.
O federalizaci nelze diskutovat s ruskými vojáky na hranici
Za nepřípustné ale považuje diskutovat o federalizaci Ukrajiny s ruskými jednotkami šikujícími se na ukrajinské hranici. „To je vlastně to samé jako referendum o připojení Krymu k Rusku pod hlavněmi ruských samopalů,“ uvedl Macháček.
Pokud bychom přistoupili na to, že o uspořádání Ukrajiny budou spolurozhodovat velmoci, pak by Západ měl požadovat, aby nedílnou součástí ukrajinské federace byl i Krym.
Rusko mluví o federalizaci proto, že chce Ukrajinu destabilizovat
Macháček se zamýšlí nad příčinami vzniku federálních států. Domnívá se, že Rusko v případě Ukrajiny mluví o federalismu proto, že chce zemi destabilizovat a vytvářet potenciál pro autonomii, která bude chtít stále více autonomie, až se odtrhne úplně.
Závěrem dochází k tomu, že Západ musí trvat na tom, že je zcela věcí Ukrajinců, jaká Ukrajina bude, zda federalizovaná, centralizovaná, „nebo ještě úplně nějaká jiná“.
Další podmínkou k zahájení diskuzí je podle Jana Macháčka odzbrojení místních milic a přítomnost zahraničních pozorovatelů a mírotvorců.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam